(ВИДЕО) Искористете во вчерашниот леб: Лепчиња кои сите ги сакаат – подобро од пита!

Користете го лебот на највкусен начин.
За брз и лесен појадок или вечера, идејата доаѓа од кујната на баба. Според баба, децата особено го сакаат овој рецепт.
Потребно е:
2 јајца
150 гр сирење
200 мл јогурт
малку масло
100 гр рендана салама
неколку листови жолто сирење
стар леб
Подготовка:
Сирењето издробете го и изматете со јајцата. Додадете јогурт, малку масло, и рендана салама. Се’ убаво изедначете. Обложете плех со хартија за печење и натопете го секое парче леб во смесата од двете страни.
Се редат во намастена тава. Наредете неколку листови кашкавал одозгора. Печете на 220 степени околу 20 минути. Одличен појадок или вечера со чаша јогурт.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Бојан Јовановски во прво интервју по неколку години – „Не посакувам никому тоа што сум го прошол јас”

Облечен во негов препознатлив стил, покрај големиот медиумски интерес на македонските медиуми, Бојан Јовановски – …