Tag Archives: појадок

Прескокнувањето на појадокот е штетно за здравјето и витката линија

Британските научници дошле до заклучок, со скенирање на мозокот на луѓето кои го „прескокнуваат“ појадокот, дека лицата кои не појадуваат подоцна во текот на денот, бараат помрсна, покалорична храна. Студијата на 21. лице заклучила дека мозокот повеќе го привлекува храната ако се прескокне појадокот и дека овие луѓе потоа јадат …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Правиме пијалок за имунитет: Зимско овошје и морков

Во зимските месеци многу е важно да се зајакне имунитетот. Во тоа ќе ни помогнат свежото овошје и зеленчук, заедно со квалитетниот сон и физичката активност. Комбинацијата од моркови, јаболка, киви и други состојки е полна со витамини и минерали кои го чуваат здравјето и штитат од разни вируси. Ова …

Повеќе »

НАЈУСПЕШНИТЕ ЛУЃЕ НА ПЛАНЕТАТА ГИ ИМААТ ОВИЕ 12. НАВИКИ: Колку од нив користите во вашиот живот?

12. работи кои успешните луѓе ги прават секое утро… Сакате да ја промените вашата рутина и да бидете поефикасни? Ја знаете онаа народна поговорка „по утрото се знае денот“? Порталот Top Resume донесува листа од 12. работи кои успешните луѓе ги прават веднаш штом ќе се разбудат, а и вие …

Повеќе »

Овие навики во исхраната треба да ги започнете веднаш, вели нутриционист

Преоптоварени сме со совети како да спроведеме здрава исхрана и на многумина од нас често им е тешко да знаат во кој правец да тргнат. Успехот за некои не мора да значи успех и за други. Еве неколку едноставни совети кои можете да ги следите, а во кои се колне …

Повеќе »

КОНТРОЛИРАЈТЕ ГО ДИЈАБЕТЕСОТ – Др Мајкл Мосли со години лекува заболени од дијабетес тип 2: Ваков појадок ја држи болеста под контрола!

Дијабетесот тип 2 се смета за многу сериозна состојба и доколку не се лекува може да доведе до сериозни здравствени компликации Некои едноставни промени во животниот стил можат да помогнат во спречување или контролирање на вашата состојба. Овој вид дијабетес предизвикува проблеми на организмот со производство на инсулин. Како резултат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете во вчерашниот леб: Лепчиња кои сите ги сакаат – подобро од пита!

Користете го лебот на највкусен начин. За брз и лесен појадок или вечера, идејата доаѓа од кујната на баба. Според баба, децата особено го сакаат овој рецепт. Потребно е: 2 јајца 150 гр сирење 200 мл јогурт малку масло 100 гр рендана салама неколку листови жолто сирење стар леб Подготовка: …

Повеќе »

Овие десет лоши навики влијаат на УСПОРУВАЊЕ НА МЕТАБОЛИЗМОТ

Обрнете внимание на секојдневните рутини, тие можат да бидат причина за бавниот метаболизам. Јадете премногу малку калории Јадењето премногу малку калории може да го забави метаболизмот. Иако губењето тежина бара дефицит на калории, може да биде контрапродуктивно ако внесот на калории падне премногу ниско. Кога драматично го намалувате внесот на …

Повеќе »

(ФОТО) Вучиќ, на хауба, појадувал леб и мортадела – Луѓето не престануваат да се шегуваат!„Не се дава Србија!“

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА Србија, Александар Вучиќ, објавил фотографија на својот официјален профил на Инстаграм каде појадува со своите соработници на хаубата на автомобилот. „Најдобар појадок. Половина килограм леб за секого, мајонез, мортадела и домат. Подготвени да ги посетиме новите градилишта во Источна Србија”, напишал Вучиќ, кој сече домат на фотографијата. View …

Повеќе »

Најлошите работи кои ги конзумирате НАУТРО се КАФЕ и ЈОГУРТ: Променете ги овие навики и ќе го истопите САЛОТО од стомакот!

Ако вашата цел е губење на тежината, веднаш ослободете се од овие навики за појадок! Појадокот ни дава енергија и сила за цел ден, го покренува нашиот систем, варење, па дури и имунитет, но ако јадеме погрешна храна, ќе направиме штета. Има храна која нутриционистите никогаш не ја јадат за …

Повеќе »