Tag Archives: јајца

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Јајцата се здрави, но не и ако ги јадете во комбинација со одредени намирници

Јајцата содржат многу хранливи материи. Тие обезбедуваат бројни здравствени придобивки бидејќи се добар извор на протеини и можат да помогнат да се намали воспалението, да се подобри здравјето на коските и да се придонесе за здравјето на мозокот. Се јадат за појадок, после тренинг или како ужина, а можат да …

Повеќе »

(ВИДЕО) РАЗЛИЧЕН НАЧИН НА ПОДГОТОВКА – Рецептот кој ги освои социјалните мрежи: Јајца на начин на кој веројатно никогаш не сте пробале

Доколку ви здодеаа различни видови омлети или пржени јајца, рецепт споделен на социјалните мрежи носи едноставна техника за подготовка на јајцата на малку поинаков начин. На социјалните мрежи често можете да најдете идеи за подготовка на јадења од состојките кои ги користите секојдневно, но на малку поинаков начин. Токму ова …

Повеќе »

Диететичари: Доколку сакате да го избегнете покачениот холестерол, јадете ја оваа намирница за појадок

НОВО истражување покажало дека умереното консумирање јајца може значително да го подобри здравјето на срцето и да го намали нивото на холестерол во крвта. Научниците велат дека конзумирањето до едно јајце на ден може да го зголеми количеството на важни метаболити, што го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, пренесува Study …

Повеќе »

ВЕЛИГДЕН чука на врата: РУСКИ доктор открива колку јајца можете да јадете дневно без да му наштетите на вашето здравје

До неодамна, овој производ беше забранет за луѓе кои страдаат од атеросклероза, дијабетес и други болести. Сега се е сменето… Јајцата беше дозволено да ги јадат сите – на крајот на краиштата, ова е уникатен производ во однос на хранливата вредност. Но, препораките за бројот на јајца што може безбедно …

Повеќе »

ЗДРАВА ИСХРАНА – Ова се четири намирници за здрав и хранлив појадок

Појадокот им помага на срцето, коските и метаболизмот, а важно е да знаете која храна е добра да ја консумирате наутро. Ова се четири намирници за здрав и хранлив појадок. Експертите секогаш ќе ви кажат дека омилен оброк им е појадокот, бидејќи кога јадете наутро, тој ви дава ментална и …

Повеќе »

Зошто ЈАЈЦАТА и ЗАЈАЧИЊАТА се главните симболи на Велигден? Земјите од каде потекнаа главните претставници на еден од најголемите христијански празници

Приказната која се крие зад симболот на Велигден Јајцето асоцира на плодност или зачеток на животот. Лушпата од јајцето ја симболизира празната гробница откако Исус воскреснал од мртвите. Според преданијата, велигденското зајаче првично имало улога на судија кој одлучувал дали децата ќе бидат непослушни или добронамерни. По Божиќ, Велигден е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Трик за ефект на мермер на јајцата: Велигденско украсување со намирница која секој ја има во својот фрижидер

Со помош на овој трик со намирница која секој ја има ќе постигнете прекрасен ефект на јајцата. Веројатно размислувате со кои прекрасни шари да ги вапцате велигенските јајца. Но, ако ви здодеале досегашните техники на боење, еве еден предлог кој можете да го испробате оваа година. Научете како да добиете …

Повеќе »

(ВИДЕО) Магично шарени велигденски јајца: Најубава и најлесна техника за боење до сега!

Ќе ви треба сосема обичен и достапен материјал… За нај шарените велигденски јајца ќе ви треба следново: 50 мл оцет, влажни марамчиња, гумички за тегли, неколку гел бои за јајца. Марамчето натопете го во оцет, исцедете па со него завиткајте го вареното јајце. На врвот ставете ластиче. Ставете заштитни ракавици, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИДЕАЛЕН ЗА ОНИЕ КОИ СЕ НА ДИЕТА – ОВА Е ЕДИНСТВЕНИОТ ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ ВО СВЕТОТ КОЈ НЕ ДЕБЕЛЕЕ: НЕМА брашно и шеќер, а со ОВИЕ СОСТОЈКИ ќе добиете се што сте САКАЛЕ!

Доколку сте на диета или се грижите за исхраната, а имате неодолива желба за слатки, постои слатко и лесно решение за вашите маки. Озлогласените „три бели смрти“ (шеќер, сол и бело брашно) се омилени намирници во речиси секое домаќинство во Македонија, но лекарите и експертите со години даваат совети да …

Повеќе »