(ВИДЕО) МАФИНИ СО МАКАРОНИ: Супер брзи и вкусни, а најубавиот дел е топеното сирење одозгора

Изненадете го вашето семејство со вкусен оброк во рекордно време.
Мафините се специјалитет кој лесно се подготвува. Одлични се кога брзаме или кога имаме гости. За да не се прави тесто, сега направете мафини од макарони, додајте состојки по желба и прелијте ги со јајца и сирење. Ќе бидете воодушевени, а вечерата ќе биде готова за кратко време.
Состојки:
150 гр макарони
1 главичка кромид
2 чешниња лук
250 гр чери домати
босилек, сол, цр пипер
4 јајца
150 мл млеко
100 гр жолто сирење
Подготовка:
Сварете ги макароните, па ако се поголеми исечкајте ги малку. Во сад измешајте сечкан лук и кромид, сечканите домати и свежиот босилек. Оваа смеса измешајте ја со макароните и наполнете ги калапите за мафини. Измешајте ги јајцата и млекото, посолете и побиберете и прелијте го секој мафин. Одозгора изрендајте сирење и печете на 180 степени околу 15 минути.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Бојан Јовановски во прво интервју по неколку години – „Не посакувам никому тоа што сум го прошол јас”

Облечен во негов препознатлив стил, покрај големиот медиумски интерес на македонските медиуми, Бојан Јовановски – …