Tag Archives: мафини

(Рецепт) Можеби немаат изглед, но имаат вкус – пченкарни мафини со сирење и семки

Полни се со хранливи вредности и се прават брзо. Состојки: 1 поголемо јајце 150 гр палента 50 гр пченично брашно 100 мл маслиново или обично масло 150 мл густ јогурт 100 мл млеко 2 лажици кисела павлака половина кесичка прашок за пециво 250 гр фета сирење половина лажичка морска сол …

Повеќе »

(ФОТО) Пет најдобри и најбрзи десерти со ореви

Многумина не можат да замислат добар десерт без ореви. Еве неколку наши предлози: какао торта, совршени штанглички, домашна баклава, мафини за половина час, експресни браунси… Какао торта Потребно е: кора: 5 јајца, 25 лажици шеќер, 25 лажици масло, 25 лажици млеко, 25 лажици брашно, 5 лажици какао во прав, рендана …

Повеќе »

(ФОТО) Гурмански проички

Кој не сака нешто набрзина од стилот – истури и измешај. За секој ден, за појадок или вечера но и ненадејни гости… Состојки: 2 јајца 2 чаши минерална вода 1/2 чаша масло 1 чаша брашно 1 чаша пченкарно брашно 1/2 чаша пченкарен гриз (палента) 1 кесичка прашок за печиво 2 …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Брзи мафини со спанаќ

Потребно е: 250 г.кори за пита 3 јајца 1/2 лажичка сол 250 г. сирење 100 мл минерална вода 50 мл масло 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г. свеж спанаќ малку сусам Подготовка:јајцата со малку сол изматете ги пенесто. Изронете го сирењето и додајте во јајцата. На смесата додајте и …

Повеќе »

(ФОТО) Мафини полнети со крем: Неодолив вкус на кокос!

Подготовката на овие мафини нека биде весела активност за целото семејство. Сигурно ќе се забавувате, а на крај ќе уживате во превкусните колачи… Состојки: Мафини: 250 брашно 1 кесичка пудинг со вкус на чоколадо 1,5 лажица какао 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г кокосово брашно 75 г црно чоколдо …

Повеќе »

Едноставен и брз појадок – Омлет мафини

Состојки: 6 јајца 6 лажици млеко 6 лажици рендано жолто сирење (гауда, трапист, кашкавал) сол, црн пипер Подготовка: рерната вклучете ја на 220. степени. Во посебен сад одвојте ги белките од жолчките па во изматените жолчки додајте млеко и жолто сирење. Одвоено изматете ги белките, во цврст снег, и постепено …

Повеќе »

(ФОТО) Здрави мафини со леќа и семки

Потребно е: 150 г пченкарно брашно 150 г меко брашно 1 прашок за печиво 150 мл јогурт 20 мл сок до лимон 3 јајца 50 г путер малку сол 200 г портокалова леќа 50 г семки од тиква 50 г бадеми Подготовка:леќата малку проварете ја и иситнете во пире. Јајцата …

Повеќе »

(ФОТО) 4. брзи рецепти за мафини, куглоф, пита…

Секогаш е добро да се има некој рецепт „набрзина“ на домашните да им подготвиме, вечера или закуска…Со овие четири можете да избирате со што ќе ги израдувате домашните…а можеби нешто ќе искористите и за некоја домашна свечена трпеза… (ФОТО) Куглоф со шунка, сирење и маслинки Состојки: 3 јајца 1 филџан …

Повеќе »

Мафини од банани: Десерт кој ќе ве освои со првиот залак!

Кога еднаш ќе го пробате овој десерт сите ќе ви бараат рецепт… Состојки: 130 г шеќер 100 мл масло 2 големи јајца 2 малечки, зрели банани 200 г брашно 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка екстракт од ванила 1/2 лажичка сол 1 лажичка цимет По желба: сечкани ореви, лешници, …

Повеќе »