Tag Archives: млеко

ИСХРАНА СПОРЕД КРВНИТЕ ГРУПИ НА ДОКТОР ДАДАМ: На НУЛТА дајте и месо, а млеко не смее ниту да проба…а еве што би требало да јадат останатите

Ништо не предизвика толку полемики како теоријата за исхрана на д-р Питер Џ. Дадам за крвните групи, според кој тој тврди дека на секоја крвна група и е потребна посебен режим на исхрана. Експертите за исхрана се обидоа да ја утврдат вистината во овие тврдења, односно, наводно, успеале да докажат …

Повеќе »

(Диета) ТИЈАНА ВАКА УСПЕАЛА ДА ОСЛАБНЕ 45. КИЛОГРАМИ: Сега строго се придржува до овој план на исхрана!

Еве што јаде пејачката во текот на денот… Денес Тијана Дапчевиќ (45) може да се пофали со витка фигура, но во еден момент од животот тежела дури 115. килограми. Пејачката вели дека имала 45. килограми прекумерна тежина по породувањето, но открила и како успеала да ослабе. Тијана раскажала дека се …

Повеќе »

Млечно и вкусно – VEMILK млечните производи, одлична комбинација за секој оброк

Добро избраната храна значи живот, здравје, енергија. Навиките за исхрана на родителите, најчесто стануваат навики кои ги следат и децата. Така што, несомнено може да се каже дека здравата исхрана и начинот на живот кај децата се формира од најрана возраст. Редовното консумирање на млечни производи е од суштинско значење, …

Повеќе »

(Рецепт) Направете ДОМАШНА ИНФУЗИЈА: Една доза од овој МОЌЕН напиток е доволна да не се разболите!

Во гробниците на фараоните, ова растение била главната состојка во мешавината за балсамирање. Значи, дефинитивно е една од билките што секој треба да ја има во својата домашна аптека. Жалфијата е одлично средство за прочистување на крвта и исфрлање на слузта од телото. Го зајакнува крвниот систем, ја стимулира циркулацијата, …

Повеќе »

КОРИСНО: Колку калциум е доволно?

Сè уште не е познато каква дневна доза на калциум се препорачува… Прекумерното внесување на калциум создава проблеми во крвните садови и бубрезите, а сè уште не е познато каква дневна доза на калциум се препорачува. Главниот извор на калциум се наоѓа во млечните производи, а 1.000 милиграми на ден, …

Повеќе »

(Рецепт) Најмоќниот домашен лек: Додадете го ова во чаша топло млеко и сувата кашлица ќе исчезне преку ноќ!

Овој народен лек може да го користат и деца Кашлицата е спазматична мускулна контракција, која може да се излечи со народни лекови. Ако во млекото додадете жалфија, овој проблем ќе исчезне за многу кратко време. Голем процент на есенцијални масла кои содржат антибактериски и антиинфламаторни ефекти, како и голема количина …

Повеќе »

НАШИТЕ СТАРИ ДОБРО ЗНАЕЛЕ – Зошто секој човек треба да испие млеко пред спиење: Збогум депресијо, несоница и дебелеење!

Постојат 5. јаки причини што побрзо да се вратите на навиките во детството… Млекото е одличен извор на протеини, здраво е за коските и има најмногу придобивки кога се пие пред спиење, исто како кога бевме деца! На пример, една чаша млеко пред спиење ќе ви помогне да заспиете побрзо, …

Повеќе »

(ФОТО) ДОБРА НАВИКА – НАПИТОК ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ: Какаото ги чува срцето, мозокот и кожата но и од карцином

Природен лек! Истражувањата покажуваат дека оние кои пиеле какао со високи нивоа на флавонол значително го намалиле притисокот и им е подобрена функцијата на крвните садови Какаото е познато како растение кое го штити организмот од слободните радикали, ги намалува стресот и депресијата, штити од срцеви заболувања и крвните садови, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете го сувиот леб на најдобар начин: Пита за десетка!

Не морате да го фрлате лебот што стоел неколку дена, искористете го за овој превкусен оброк… Потребно е: еден помал стоен леб 200 г кисела павлака 100 г кашкавал 2 јајца 150 г шунка, или друга салама 100 мл млеко Подготовка: лебот исечете го на тенки кришки. Тавата обложете ја …

Повеќе »