Tag Archives: кашкавал

(ФОТО) Посни шарени бомбици од компири

Потребно е: 1 кг бели компири 200 г посен кашкавал (може и чаден) 200 г лајт мајонез (посен) сол, црн пипер 80 г ленено семе Плус: сечкан магдонос сусам 1 морков малку печени сосени кикирики Подготовка: Сварете ги компирите и испасирајте како за пире. Кога малку ќе се излади, додајте …

Повеќе »

Пет продукти кои го опуштаат организмот и го отстрануваат стресот

Помеѓу работата што ја вршите во канцеларијата, за семејството или за себе, дали понекогаш престанувате и се прашувате каков стил на живот водите? Нерегулиран распоред за спиење, исхрана и сите други работи што ги правите во текот на неделата води до зголемување на нивото на стрес. И’ со вежба против …

Повеќе »

(ФОТО) Солена пита која „се топи во уста“

Солените пити, таканаречени „кишеви“ се многу благодарна храна. Можат да се послужат како ручек или вечера, ладни се одлични за појадок…а комбинации има безброј. Состојки: За тесто: 200 г брашно 100 г путер 5 лажици вода 1 лажичка сол Фил: 3 јајца 1 филџан сечкана шунка 1 филџан рендано жолто …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Италијански полнети кроасани Сочна сланинка и многу кашкавал!

Одлични за појадок, вечера или ужина… Состојки: тесто за пица или листесто тесто, тенко сечена сланина, 4 јајца, шоља рендан кашкавал, малку сечкан магдонос, сол, црн пипер, жолчка за мачкање. Подготовка: во сад искршете ги јајцата, додајте рендан кашкавал, магдонос, сол и црн пипер. Изматете со жица па испржете како …

Повеќе »

(ФОТО) Топол леб на кинење: Нема да ви треба ништо друго!

Толку добар што можете да го јадете и како самостоен оброк. Сите љубители на топол леб од пекара сигурно ќе го засакаат и овој полнет леб на кинење. Може да се послужи со некое јадење, но исто така и како предјадење бидејќи е специјалитет сам за себе „На кинење“ во …

Повеќе »

(ФОТО) 11. Посни салати за слава

Секоја домаќинка си има стандардно мени за слава, меѓу кои се и’ салатите. Но, покрај стандардните кисела зелка, праз со маслинки, грав, компири, па рендано свежо цвекло, морков…последните години се појавија многу салати кои се погодни за посните слави…Ви донесуваме 11. предлози да го збогатите вашето мени за слава. Посна …

Повеќе »

(ФОТО) Мусака од стар леб: Однадвор крцка а внатре мека и вкусна

Во кујната нема ништо подобро од тоа кога од ништо ќе направиме некое супер јадење. Така, мусаката од стар леб се прави многу лесно, а после неа не останува ништо од лебот кој сме планирале да го фрлиме. После овој рецепт сигурни сме дека поретко ќе ја правите онаа стандардна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шарени коцки со мелено месо

Комбинацијата на вкусови во ова јадење ќе ве воодушеви… Потребно е: 250 г мелено месо 100 г. сува сечкана сланина масло 1 главичка кромид 4 чена лук 1 лажица црвен пипер сол, црн пипер 100 г. варен ориз 200 г. листови попарена блитва 200 мл. јогурт 200 г. кисела павлака …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рецепт на денот: „Пита со леб“ која има скоро 5. милиони прегледи – проверете зошто

Потребно е: леб за сендвичи моцарела (мек кашкавал по желба) шунка, пршута, сланина рендан пармезан маслиново масло 2 јајца 150 мл. млеко Подготовка: изматете ги јајцта со млекото и во смесата натопете четири големи кришки мек леб, или повеќе правоаголни, според големината на калапот. Една кришка леб натопете во смесата …

Повеќе »