Tag Archives: кашкавал

(ВИДЕО) Лазања од тиган: Готова за 30. минути!

Нашиот предлог за утрешниот брз ручек е лазања од тиган… Состојки за 4 лица: 250 грама свежи тестенини за лазања; 600 мл сос од домати; 300 грама моцарела или друго сирење; 25 грама рендано сирење (пармезан); 1 чешне лук, малку маслиново масло, малку сол, босилек, бибер. Подготовка: Истурете малку маслиново …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полнети тиквички на гурмански начин!

Искористете ја сезоната на тиквички. Подгответе ги на гурмански начин… Потребно е: 1 филџан ориз 2,5 филџани вода 50 г суво грозје (не мора) сол 2 тиквички 1 главичка кромид 50 г кикирики 1 лажичка лук во прав (гранули) 60 г кашкавал 50 г сланина Подготовка:направете го оризот. Во сад …

Повеќе »

(ВИДЕО) Идеја за подготовка на сендвич станала вирална: Луѓето не можат да дочекаат да ја испробаат!

ПРЕКРАСЕН метод за едноставно подготвување појадок стана вирален откако се појави на социјалните мрежи и луѓето не можат да веруваат дека порано не го испробале. Кога станува збор за подготовка на појадок, многу луѓе претпочитаат да избираат јајца затоа што даваат безброј опции. Но, постои начин да се подготват што …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Пита со леб“ која има скоро 5. милиони прегледи – проверете зошто

Потребно е: леб за сендвичи моцарела (мек кашкавал по желба) шунка, пршута, сланина рендан пармезан маслиново масло 2 јајца 150 мл. млеко Подготовка: изматете ги јајцта со млекото и во смесата натопете четири големи кришки мек леб, или повеќе правоаголни, според големината на калапот. Една кришка леб натопете во смесата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вечера за утеха која лекува од напорниот ден: Лазања од леб готова за 15. минути!

Утешна вечера со која се завршува стресен и напорен ден… Потребно е: 3 јајца, 300 г ситно сирење, 30 мл масло, 200 мл јогурт, 1/2 кесичка прашок за печиво, малку сол, кришки тост леб, 200 г кашкавал, оригано, шунка Подготовка: изматете ги јајцата, сирењето маслото, печивото, јогуртот и малку сол. …

Повеќе »

(ФОТО) Пита со краставички и шунка готова за час: Идеална за вечера, појадок но и предјадење!

Солена пита од јогурт со шунка и краставички и вкусно тесто можете да ја подготвите за „брза вечера“ или ненадејни гости… Состојки:4 јајца,400 мл јогурт, 300 г брашно, 1/3 лажичка сол, 1/2 прашок за печиво, 150 г сечкана шунка или паризер, 150 г рендан каѓшкавал, 100 мл масло, неколку кисели …

Повеќе »

(ФОТО) Пет продукти кои го опуштаат организмот и го отстрануваат стресот

Помеѓу работата што ја вршите во канцеларијата, за семејството или за себе, дали понекогаш престанувате и се прашувате каков стил на живот водите? Нерегулиран распоред за спиење, исхрана и сите други работи што ги правите во текот на неделата води до зголемување на нивото на стрес. И’ со вежба против …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете го сувиот леб на најдобар начин: Појадок за десетка!

Не морате да го фрлате лебот што стоел неколку дена, искористете го за овој превкусен оброк… Потребно е: еден помал стоен леб 200 г кисела павлака 100 г кашкавал 2 јајца 150 г шунка, или друга салама 100 мл млеко Подготовка: лебот исечете го на тенки кришки. Тавата обложете ја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Полнет „расцветан“ леб

На трпезата, како предјадење или збогатување на свечено мени, добро ќе дојде еден леб со кашкавал, моцарела, кромитче со путер… Изгледа комплицирано, но всушност е едноставно за подготовка, а вкусно…сликата говори повеќе од 1.000 зборови. Доколку не сакате кромид лепчето ќе биде подеднакво вкусно и без него, а можете да зачините со магдонос, …

Повеќе »