Денес роденден прославува нашиот таеквондист и освојувач на сребрен олимписки медал Дејан Георгиевски

Дејан Георгиевски е роден во Скопје на 8 мај 1999 година. Тој е македонски професионален теквондист. Тој ја претставува Македонија на меѓународно ниво на Светскиот теквондо турнир во машка конкуренција во тешка категорија.

Во 2018 година, Георгиевски го освоил сребрениот медал во машка конкуренција во теквондо +80 кг на XVIII Средоземни игри. Тој освоил бројни медали меѓу кои Европскиот турнир за олимписки квалификации, Купот на претседателот – Европски регион, Софија опен, Турски опен, Грција опен, Трофеј Галеб Белград – Србија опен, Словенија опен и други.


На Олимписките игри во Токио во 2020 година, Дејан го освоил сребрениот медал.

Среќен роденден Дејан, ти посакува редакцијата на Екран.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …