(ВИДЕО+Рецепт) Предлог за појадок: Брзи ролати со ШУНКА и КАШКАВАЛ!

Направете брзо и лесно…
Од кујната на баба доаѓа рецепт што ќе го обожавате. Ако немате идеја што да направите за појадок кога целото семејство е заедно, ролатите со шунка и сирење се идеален предлог за вас.
Потребно е:
200 гр шунка
150-200 гр кашкавал
исечен леб
малку лебни трошки
малку брашно
2 јајца
масло
малку сол


Подготовка: расукајте го лебот со сукало, додадете ја шунката и парче кашкавал и завиткајте. Изматете ги јајцата. Ролничките се валкаат во брашно, се провлекуваат низ јајцата и се валкаат во брашно. Се пржат во длабоко масло. Извадете ги на хартиена салфетка. Послужете топло.

Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Павловден

Светиот апостол Павле особено е значаен за Македонците. Своето прво патување надвор од Азија тој …