Tag Archives: шунка

(ВИДЕО) Одличен рецепт за сите генерации: Феноменална идеја за појадок, ужина или вечера!

Фантастичен оброк со преубав вкус… Потребно е: исечен стар леб За прелив: 2 јајца 100-150 гр сирење 1 лажица павлака 100 мл млеко 50 гр рендан кашкавал За филот: 200 гр шунка ретко исечена 150 гр листови кашкавал Подготовка: во чинија издробете го белото сирење, додадете јајца, павлака, млеко и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тестенини со шунка и павлака – едноставно а вкусно!

Лесен оброк кој секому ќе му се допадне Потребно е: 200 гр тестенини 1 јајце 200 гр павлака 2 лажици сушени печурки 3 кисели краставички 150 гр шунка сечена на коцки 200 мл млеко малку бело сирење кашкавал Подготовка: Сваретее ги тестенините, исцедете ги и изладете ги малку. Изматете го …

Повеќе »

Стапчиња со вкус на пица

Состојки: За полнење: 200 г кечап 200 г шунка 40 г тврдо жолто сирење (пармезан, трапист)1 лажица оригано Тесто: 20 г свеж квасец 100 мл млеко 1 лажичка шеќер 700 г брашно 250 г путер 100 г крем сирење или кисела павлака 1 јајце 1 лажичка сол За мачкање: 1 …

Повеќе »

(Рецепт) Идеја за најбрз ручек: Тестенина со шунка од рерна

Состојки: – 300 гр тестенини (по избор) – 1 кисела павлака – 250 мл павлака за готвење – 200 мл млеко – 100 гр рендан кашкавал – 150 гр шунка Подготовка: Сварете ги тестенините во солена вода. Кога се готови – ал денте, исцедете го. Измешајте сè во огноотпорна чинија …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете го сувиот леб на најдобар начин: Пита за десетка!

Не морате да го фрлате лебот што стоел неколку дена, искористете го за овој превкусен оброк… Потребно е: еден помал стоен леб 200 г кисела павлака 100 г кашкавал 2 јајца 150 г шунка, или друга салама 100 мл млеко Подготовка: лебот исечете го на тенки кришки. Тавата обложете ја …

Повеќе »

(ФОТО) Брза закуска

Состојки 10 парчиња тост леб 10 парчиња кашкавал 10 парчиња тост салама 100 г. путер Брза и едноставна закуска, за вечера, за ненадејни гости… На лебот исечете му ја коричката и поминете го со сукало. На секое парче ставете кашкавал и салама, свиткајте во ролатче и премачкајте со путер од …

Повеќе »

(ФОТО) Единствено: Ролат од тиквички со шунка и сирење

Ролатот од тиквички со шунка е јадење кое за неколку минути „ќе исчезне“ од масата… Ви донесуваме рецепт за ова единствено јадење, за појадок, ручек или вечера – по ваша воља. Потребно ви е: 3 тиквички 3 јајца 3 – 4 лажици брашно 1 лажица масло лук 1 лажица сечкан …

Повеќе »

(ВИДЕО) Идеја за подготовка на сендвич станала вирална: Луѓето не можат да дочекаат да ја испробаат!

ПРЕКРАСЕН метод за едноставно подготвување појадок стана вирален откако се појави на социјалните мрежи и луѓето не можат да веруваат дека порано не го испробале. Кога станува збор за подготовка на појадок, многу луѓе претпочитаат да избираат јајца затоа што даваат безброј опции. Но, постои начин да се подготват што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пита со месо од готови кори: Едноставна но оригинална и сочна!

Доколку сте посакале вистинска пита со месо испробајте го овој рецепт… Потребно е: 500 г тенки кори 200 г мелено месо 200 г сечкана шунка 3 јајца 200 г кисела павлака 100 мл млеко 1 главичка кромид масло, малку црвен пипер сол, врн пипер 2 чена лук многу малку прашок …

Повеќе »