Tag Archives: тестенини

(ФОТО+ВИДЕО) Најбрз рецепт за тестенини: Сос на кој нема да можете да одолеете

Тестенините со сос се јадење кое брзо се подготвува, па затоа е идеално доколку немате многу време Ако тестенините се вашето омилено јадење, знаете дека може да се приготват на безброј начини. Ви донесуваме еден брз рецепт кога сакате да си подготвите ручек а немате многу време да го подготвите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Татко се обидел да ја измами ќерка си, нејзината реакција го воодушевила интернетот

Шеговитиот татко Остин Гетер ја насмеал интернет заедницата објавувајќи видео на кое се шегува со својата ќерка Чарли. Имено, за време на вечерата го намамил девојчето со порција вкусни тестенини, а на крајот и ги сменил чиниите и и подметнал зеленчук. На почетокот изгледало дека му успеало. Неговиот обид да …

Повеќе »

Кои точно јаглехидрати можете да јадете ако сте на диета

Кога одлучуваме да ослабеме, обично решаваме да се откажеме од јаглехидратите бидејќи мислиме дека лебот, тестенините и компирот се најчестите виновници за прекумерната тежина. Сепак, тоа не е така. Јаглехидратите се важна група на храна, тие се најголемиот извор на енергија во телото, бидејќи обезбедуваат гликоза која ја користи за …

Повеќе »

ТРОШЕТЕ ГИ ДОДЕКА ГИ ИМА – ШТЕТА Е ДА СЕ ФРЛА ХРАНА: Намирници кои не се за во канта за ѓубре – ова можете да го јадете и ПОСЛЕ ПОМИНУВАЊЕ НА РОКОТ НА ТРАЕЊЕ!

Не постои човек кој барем еднаш во животот не помирисал храна за да провери дали одредена намирница е расипана или се уште може да се користи. Секако, кога станува збор за безбедноста на храната, секогаш треба да внимавате, особено ако се работи за дете, постара личност, трудница или ако сте …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рецепт за едноставен и фантастичен ручек за МАЛКУ ПАРИ

Кога еднаш ќе пробате ваков ручек, постојано ќе го подготвувате. Денеска во кујната на баба се подготвува фантастичен и лесен, но едноставен и многу вкусен ручек. Состојки: – 300 грама тестенини – 200 грама спанаќ – 200 мл јогурт – 300 мл млеко – 2-4 јајца – 50 грама кашкавал …

Повеќе »

Ова е список на намирници кои дијабетичарите треба да ги избегнуваат

ДИЈАБЕТЕСОТ е хронична болест која френетично се шири кај возрасните, но и кај децата ширум светот. Неконтролираниот дијабетес може да доведе до здравствени компликации, како што се бубрежни заболувања, слепило, проблеми со срцето и многу други проблеми, пишува порталот timesofindia.com. Конзумирањето на одредени видови храна може да го зголеми нивото …

Повеќе »

Уживате во тестенините и чоколадото и сакате да ослабнете? Експерт вели дека тоа е можно!

АКО сакате да се храните поздраво или да изгубите тежина, можеби треба да започнете со уживање во декадентна вечера со тестенини, смета експертот. „Воздржувањето од уживање може да има спротивни резултати“, вели авторот Марк Шацкер за исхрана во својата нова книга „Крајот на желбата“. Според Шацкер, кога исфрламе вкусна висококалорична …

Повеќе »

ВНИМАНИЕ за сите кои ПОСТАТ: Не заборавајте на внесот на ОВИЕ материи за да не дојде до анемија!

Еве како да спречите анемија и губење на важни минерали, што ги добиваме од храна од животинско потекло за време на постот. За време на постот на вода, најмногу се грижиме дали воздржувањето од храна од животинско потекло може да му наштети на нашето здравје. Како и дали постои соодветна …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тестенини со шунка и павлака – едноставно а вкусно!

Лесен оброк кој секому ќе му се допадне Потребно е: 200 гр тестенини 1 јајце 200 гр павлака 2 лажици сушени печурки 3 кисели краставички 150 гр шунка сечена на коцки 200 мл млеко малку бело сирење кашкавал Подготовка: Сваретее ги тестенините, исцедете ги и изладете ги малку. Изматете го …

Повеќе »