НАЈНОВО

Ученици од пет училишта од Прилеп учествуваат на едукативни работилници на МТФ „Војдан Чернодрински“

Во текот на наредните седум месеци ќе ги изучуваат театарските процеси преку вежби и гостувања на театарџии, и тоа врз еден од текстовите на Горан Стефановски, како автор во фокус на 58. издание на фестивалот Вториот циклус од едукативните работилници во рамките на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ започнаа изминатиот …

Повеќе »

ДНК со награда од градот Скопје за хуманитарната активност и придонес кон македонската поп музика во градот

Синоќа во Кинотека на Македонија, Градоначалничката Данела Арсовска свечено ги додели наградите 13 Ноември за 2023 година за личности кои со својата работа и ангажман придонеле за афирмација на градот Скопје и Македонија. Членовите на популарната македонска група ДНК вчера се здобија со награда од градот Скопје во областа на …

Повеќе »

Споменар со Иван Димишков-Димиш

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени …   Денес ви го презентираме …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на актерот Кирил Ристоски, роден на денешен ден во 1948 година

Кирил Ристоски бил роден на 14 ноември 1948 година во Прилеп. Тој е македонски глумец и универзитетски професор. Дипломирал во учебната 1976/1977 година на отсекот за драмски глумци на Вишата музичка школа во Скопје, со просечен успех од 9, а дипломскиот труд го одбранил со оцена 10. По дипломирањето, една …

Повеќе »

Никол Кидман во хит серијата „Special Ops: Lioness”, ексклузивно на SkyShowtime

Кандидатот за Оскар, познат и како креатор на повеќе хит серии („Yellowstone“, „1883“) Тејлор Шеридан ја промовираше новата серија „Special Ops: Lioness” со Никол Кидман и Зои Салдана во главната улога. Серијата е инспирирана од вистинска специјална програма на ЦИА која користела женски воени лица, прво едноставно за пребарување на …

Повеќе »

Второ издание на Фестивалот „Ослободуење на Скопје“

Вечерва со почеток од 20:00 часот во Олд Скул Бар, ќе се одржи второто издание на фестивалот „Ослободуење на Скопје“. Фестивалот е во организација на 2 гаражи. На ова издание ќе настапат: култните Д Далтонс, Катран, Круел и Пука Козметика поддржани од Диџеј Жолтиман. Влезот е 200 денари со конзумација.

Повеќе »

Интервју: Анастасија Центар – центар за изведувачки уметности, музика, танц и мода – Целта ќе биде исполнета тогаш кога ќе се вратат вистинските вредности на живеењето, а за тоа е потребно време и подигнување на колективната свест

Анастасија Центар е центар за изведувачки уметности, музика, танц и мода. Центар за креативци, таленти, сонувачи и остварувачи од сите возрасти, во градот на Конзулите – Битола. Датира од 1996та година како модно студио и студио за модерен балет ,,Анастасија”, оформено од модната дизајнерка и историчар на уметност, Анастасија Зулевска. …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на македонскиот сликар Миле Корубин

Миле Корубин бил роден на 28 ноември 1922 година во Прилеп. Тој е македонски сликар и педагог. Во 1951 година дипломирал на Академијата за ликовни уметности во Белград. Работел во Историскиот музеј во Македонија. Специјализирал во Париз во 1963/64 година. Неговиот сликарски опус минува низ неколку различни дискурси. Во раната …

Повеќе »

Театарската претстава ,,Немиот келнер” утре во МКЦ

На 13 ноември 2023 година, во Младинскиот Културен Центар, а во рамките на фестивалот МОТ, со почеток од 22:30 часот, ќе биде одиграна театарската претстава ,,Немиот келнер”. ,,Немиот келнер” е театарска претстава по текст на Харолд Пинтер, во режија на Александар Ивановски. Оваа изведба е на 48то издание на фестивалот …

Повеќе »