НАЈНОВО

Работилница за фотографија со Лазар Симеонов

Во вторник на 30 јануари 2024 година, со почеток во 14:00 часот, во просториите на The Hub во Скопје, ќе се одржи работилница за фотографија со Лазар Симеонов – документарен фотограф и фоторепортер со долгогодишно искуство. Доколку пишуваш блог, сакаш да ги претставиш производите од твојот бизнис, постираш фотографии на …

Повеќе »

Сеќавање: 81 година од раѓањето на Кирил Ценевски – еден од најголемите македонски филмски режисери и сценаристи

Кирил Ценевски е роден во Крива Паланка на 28 јануари 1943 година. Тој беше истакнат македонски филмски режисер и сценарист. Студирал на Архитектонско-градежниот факултет во Скопје. Со киноаматеризам се занимавал уште од студентските денови. Првпат на игран филм професионално бил ангажиран како асистент на режисерот Љубиша Георгиевски во филмот „Цената …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот познат каратист Дејан Недев

Дејан Недев е роден на 28 јануари 1980 година во Скопје. Тој е еден од најдобрите македонски каратисти. Дејан Недев е роден на 28 јануари 1980 година во Скопје. Основно образование завршил во „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје, а средно училиште во СЕПУГС „Васил Антевски Дрен“ во Скопје. Дипломирал на …

Повеќе »

За прв пат во Скопје се организира саем за вработување во Хрватска

Во недела на 28 јануари 2024 година, во хотелот Лимак, со почеток во 12:00 часот, за прв пат во Скопје се организира саем за вработување во Хрватска кој ќе ги пренесе искуствата, правните рамки и техничките делови кон патот за твојата идна работна кариера. На саемот ќе можете да се …

Повеќе »

СЛЕДУВА СУВ СТУД: Температурите ќе паднат под -10 степени, ќе дува и силен северен ветер (над 60 км/час)!

За време на овој викенд, како и во првите денови од следната седмица, под влијание на студена воздушна маса од север температурите повторно ќе бележат тенденција на значително опаѓање и наутро ќе се спуштаат во интервалот од -10 до -2 степени, но тие понекаде ќе се спуштат и под -10 …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот пејач, композитор и продуцент Александар Митевски

Александар Митевски е роден во Скопје на 27 јануари 1978 година. Тој е македонски пејач на забавна музика, композитор и продуцент. Митевски за првпат се појавува на македонската сцена како тинејџер во 1993 година кога со рап бендот “Океј Бенд” учествува на “Рап енд Рол фестивал” во организација на ревијата …

Повеќе »

„50 години творештво“ на Ангел Димовски – Чауш

Во очекување на Програмата за 2024 година започнуваме со првиот вон програмски проект и одбележување на педесетгодишното творештво на академскиот скулптор Ангел Димовски – Чауш. Ве информираме дека во Националната галерија, објектот Чифте амам, на 1 февруари 2024 година, во 19.30 часот ќе се отвори ретроспективната изложба на Ангел Димовски …

Повеќе »

Проекција на филмот „Pushing Tin“ и дискусија за одговорноста на контролорите на летање

На 27 јануари 2024 година (сабота), со почеток во 19:30 часот, во Малата сала на Центар за култура во Битола, ќе биде прикажан филмот „Pushing Tin“ и ќе се одржи дискусија на тема: одговорноста на контролорите на летање. Ако сакате да научите што значи да си контролор на летање и …

Повеќе »

Сеќавање: 6 години без нашата позната спикерка и пејачка Љупка Апостолова

Љупка Апостолова е родена во Гостивар на 10 јуни 1932 година. Таа беше македонски изведувач на забавни мелодии и водителка. Потекнува од музичко семејство. Апсолвирала на Медицинскиот факултет, а дипломирала на Филолошкиот факултет во Скопје. Станала вокален солист на Ритмичкиот секстет во 1953 година, кој професионално ги постави основите на …

Повеќе »