НАЈНОВО

Сеќавање – 12 години без нашиот легендарен фолк пејач Гоце Арнаудов

Гоце Арнаудов бил роден во Струмица на 19 август 1954 година. Тој беше еден од најпопуларните македонски пејачи на фолклорна музика. Гоце уште на десет годишна возраст почнал да свири на гитара и да пее во групата на неговиот татко. По завршувањето на средното образование ја формирал групата „Крик“, со …

Повеќе »

Среќен роденден Андријана Јаневска !!!

Андријана Јаневска е родена на 6 декември 1981 година во Скопје. Таа е позната македонска пејачка и музичарка. Андријана Јаневска е професор на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Редовно е вработена во Македонската опера и балет, како прва виолина. Освен виолина, свири пијано, гитара и бас гитара, а првата …

Повеќе »

Трибина: „Книжевната сцена во современиот културен контекст“ во КИЦ

Утре, 6 декември 2023 година, во Културно информативниот центар во Скопје – Салон Империјал 1, со почеток во 12:00 часот, ќе се одржи трибината „Книжевната сцена во современиот културен контекст“. Модераторка: – Ана Јовковска, авторка, новинарка и културна истражувачка Говорници: – Петар Андоновски, автор Живко Грозданоски, автор и книжевен преведувач …

Повеќе »

Промоцијата на меѓународното академско списание Балкански Хип Хоп Студии

Во среда на 6 декември 2023 година во 18:00 часот во Дом на култура “Кочо Рацин” (наспроти средното училиште Јосип Броз), ќе биде одржана промоцијата на првиот и вториот број од меѓународното академско списание Балкански Хип Хоп Студии (www.balkanhhs.com). Магазинот го поставува македонскиот хип хоп таму каде што треба – …

Повеќе »

Промоција на краткиот анимиран филм „Лисичката плетачка“

Во среда на 6 декември 2023 година, во Музеј на град Скопје во 18:30 часот, ќе се одржи промоцијата на краткиот анимиран филм „Лисичката плетачка“. Добрина, љубов, пријателство, емпатија, солидарност – карактеристики кон кои се стремиме како луѓе, на кои ги учиме нашите деца, ни беа најважни во периодот на …

Повеќе »

Џез концерт на Гоце Стевковски Квинтет

На 6 декември 2023 година, со почеток од 19.00 часот, во ЈОУДК “Бранд Петрушев” во Богданци, ќе може да го проследите настапот на Гоце Стевковски Квинтет. Гоце Стевковски Квинтет е џез состав кој зад себе има реализирано два албуми „7 Stories“ и “Homage to a dream.” Стевковски (тапанар и автор …

Повеќе »

На денешен ден беше роден нашиот најистакнат театарски работник, театролог и театарски историчар Ристо Стефановски

Ристо Стефановски бил роден во Скопје на 5 декември 1928 година. Тој бил истакнат македонски театролог и глумец. Се образувал на Државната театарска школа во родниот град, а потоа студирал глума на Театарската академија во Белград. Во периодот од 1951 до 1960 година работел како глумец во Народниот театар во …

Повеќе »

,,Гласна тишина” – прва самостојна изложба на Мартина Спасовска

На 5-ти декември, во 20:00 часот во Младинскиот Културен Центар во Скопје ќе биде отворена изложбата ,,Гласна тишина” (Loud Silence) на Мартина Спасовска. ,,Мартина Спасовска во нејзините дела почетно го претставува сопствениот лик (потоа вклучува и други женски ликови видени од нејзина перспектива), не како модел(и) туку како катализатор(и) на …

Повеќе »

Промоција на монографијата „Тажачки песни од скопскиот земјотрес во 1963 г (од архивските материјали на Васил Хаџиманов)“ од Ана Мартиноска и Жарко Иванов

На 5 декември (вторник) во 19:00 часот во киното Фросина во МКЦ, ќе се одржи промоцијата на на монографијата „Тажачки песни од скопскиот земјотрес во 1963 г. (од архивските материјали на Васил Хаџиманов)“ од Ана Мартиноска и Жарко Иванов. Промоторка ќе биде проф. Илина Јакимовска, а свој музички настап ќе …

Повеќе »