НАЈНОВО

Временска прогноза за наредните 5. дена: До кога ќе бидеме под снежна покривка?

УХМР ја подготви прогнозата за наредните пет дена а се чини дека нема да има драстични промени во однос на снежниот викенд… Денес ќе биде облачно и, уште од ноќта, со врнежи од снег на планините и на повисоките места. Преку денот на југоистокот врнежите ќе бидат од дожд, а …

Повеќе »

(ФОТО) Куба започнува вакцинација со својата вакцина „Соберана 2“

Куба вчера објави дека ќе вакцинира 150.000 работници од првата линија на борбата против пандемијата како дел од последната фаза на клиничкото испитување на нејзиниот водечки кандидат за вакцина против ковид 19 – Соберана 2. Од почетокот на пандемијата, земјата пријави 65.000 случаи и 387 смртни случаи, што е една …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЛАТКО ВИДЕО КОЕ ЌЕ ВИ ГО РАЗУБАВИ ДЕНОТ: Кученце видело дека неговата сопственичка вежба па отишло да и помогне!

Симпатично видео од жена и нејзиното кученце стана вирална. Жената решила да направи краток тренинг во својот дом. Застанала пред ѕидот и започнала да се преправа дека го турка со рацете за да ги зајакне мускулите. Нејзиното милениче мислело дека и треба помош, па веднаш побрзало. Тој ги потпрел предните …

Повеќе »

ВО ФРАНЦИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ГИГАНТСКИ ПУНКТ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ: Стадионот во Сен Дени од почетокот на април ќе се користи како пункт за имунизација на населението

Стадионот на Франција во Сен Дени во близина на Париз, од почетокот на април ќе стане огромен пункт за вакцинирање. Целта е, на овој начин, да се забрза вакцинацијата против коронавирус. Во Франција, земја со околу 67 милиони жители, околу 5 и пол милиони луѓе моментално се вакцинирани со првата …

Повеќе »

(ФОТО) БИЛ ГЕЈТС ИЗНЕЛ НОВА ПРОГНОЗА: Запад на есен ќе се врати во нормала – еве што ќе биде со остатокот на светот!

Во последните неколку месеци, американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, честопати коментираше за пандемијата на корона вирусот, повикуваше на вакцинација и почитување на мерките, а неодамна повторно ја коментираше оваа ситуација, нагласувајќи дека очекува светот полека во нормала да се врати наесен.   View this post on Instagram …

Повеќе »

Осум навики во исхраната кои можат да го попречат спиењето

Изборот на храна многу добро може да влијае на квалитетот на ноќниот одмор. Ако се борите со несоница или се будите уморни, време е да направите попис за тоа што јадете и кога. 1. Конзумирате премногу кофеин Според едно истражување, кофеинот може да го попречува спиењето дури и ако се …

Повеќе »

(ВИДЕО) СПЕКТАКЛ во Каиро: Се е подготвено за Златната парада на фараоните каква што не е видена пет милениуми!

На тој ден, во Каиро ќе започне поворка од 22. фараони кои се преселуваат од стариот во новиот музеј. Калед Ел Енани, египетскиот министер за туризам и антиквитети, е возбуден од претстојната Златна парада на фараоните. Тоа ќе биде настан на деценијата! Нефретета и Тутанкамон Овие 22 фараони владееле во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Додека се околу него се лула од земјотрес реакцијата на овој Јапонец е ХИТ!

Неверојатно, но вистинито Земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа на Јапонија во саботата, а епицентарот беше во близина на островот Хоншу. Додека целата земја беше во паника и многумина стравуваа за своите животи и безбедност, видеото од Јапонец како седи како статуа го обиколи …

Повеќе »

(ФОТО) Белградска манекенка: Ми понудија 50. или 60. илјади евра за да го одведам Ѓоковиќ во кревет

Српската манекенка Наталија Шчекиќ ги шокирала сите во Србија со признанието што го дала за тамошното списание „Свет“. Таа открила дека нејзините менаџери и нивните соработници се обидувале да го заведат Новак Ѓоковиќ со цел да му го уништат бракот со сопругата Јелена. Планот бил Наталија да го заведе Новак …

Повеќе »