НАЈНОВО

На денешен ден е роден еден од најдобрите европски кошаркари на сите времиња Дражен Петровиќ

Еден од најдобрите европски кошаркари на сите времиња Дражен Петровиќ е роден во Шибеник на 22 октомври 1964 година. Од 13 години почнал да игра во подмладокот во локалниот клуб. На 15 години почнал да игра во првиот тим, веднаш после влегувањето на Шибенка во прва лига. Со Петровиќ како …

Повеќе »

Среќен роденден Јелена Јованова !!!

Јелена Јованова е родена во Бања Лука на 21 октомври 1984 година. Таа е македонска театарска, филмска и телевизиска глумица, и е една од најталентираните и најнаградувани македонски глумици од помладата генерација. Нејзиниот татко е Македонец од Штип, а мајка и е Србинка од Приедор. Таа има постар брат кој …

Повеќе »

Хороскоп за денес за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за денес, 21.10.2023 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Првиот ден од викендот е ден за одмор за типични претставници на знакот Овен, но не е исклучено извесно време да поминете во комуникација со некој од соработниците во врска со некои заостанати работи кои треба да се направат. Љубов: Ништо спектакуларно важно нема да го одбележи овој …

Повеќе »

„Златна Лира 2023“ – Концерт на добитниците на наградата на СМУМ на натпреварот „Охридски бисери“

Утревечер на програмата на фестивалот „Златна Лира 2023“ со почеток од 20:00 часот, во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, ќе се одржи Концертот на добитниците на наградата на СМУМ на натпреварот „Охридски бисери“. Мерт Рустемов – кларинет Стефан Трајаноски – саксофон Мевљуд Асаноски – кларинет Ѓорѓи Димовски …

Повеќе »

Презентација на списанието „Анархистичка Литература“

На 21 октомври во 20:00 часот, во Социјален Центар ДУЊА, Скопје, ќе биде презентирано списанието „Анархистичка Литература“. „Анархистичка Литература“ е непeриодично списание за анархистичка теорија на албански јазик. Тоа претставува колективна самоорганизирана иницијатива за преведување и објавување на текстови од главните класични Анархистички струи.

Повеќе »

Прв базар на мали еколошки бизниси

Во сабота, 21 октомври 2023 година, со почеток од 12:00 часот во Бистро Комедија, ќе се одржи првиот базар на мали еколошки бизниси организиран од Здружението за еколошка едукација и одржливо живеење Yes for Less и Europe House Skopje. Биоразградливи хулахопки, накит од рециклирана пластика, природна козметика, облека од втора …

Повеќе »

Промоција на книгата „Во хаосот радост“ на Калиа Димитрова

Поетската книга „Во хаосот радост“ од авторката Калиа Димитрова ќе биде промовирана во петок, 20-ти октомври, во барот Бруталиск. Настанот ќе започне во 20:00 часот, а за книгата со авторката ќе разговара писателката Румена Бужаровска. Уредничка на книгата „Во хаосот радост“ е Душица Лазова, а дизајнот е на Кристина Атанасова. …

Повеќе »

Поезија од Марина Мијаковска во меѓународната антологија „Takohemi në Јug“

Македонската поетеса Марина Мијаковска е објавена со избор поезија во превод на албански јазик во првата меѓународна антологија „Takohemi në Јug“ („Се сретнуваме на Југ“) објавена во Тирана. Мијаковска е застапена со песните: “Oqeani i grave” („Женски океан“), “Letër femre” („Женско писмо“), “Në kërkim të rrenës së humbur” („Во потрага …

Повеќе »

Ремек-делото на Џузепе Верди, операта „Травијата“ со две изведби на сцената на Националнта опера и балет

Ремек-делото на Џузепе Верди, операта „Травијата“ со две изведби на сцената на Националнта опера и балет. На 27 и на 31 октомври со почеток во 20.00 часот. Еден од темелите на светскиот оперски репертоар, партитурата на „Травијата“ изобилува со фантастични музички сегменти што уживаат огромна популарност на оперските и концертни …

Повеќе »