НАЈНОВО

Дуото од Австрија, Јоханес Флајшман на виолина и Филип Шојхер на пијано на Скупи КамерФест 2023

Во рамките на Меѓународниот Фестивал на Класичната Камерна Музика – Скупи КамерФест 2023, вечерва со почеток од 19:30 часот во НГ – Даут Пашин Амам, ќе може да го проследите концертот на прекрасното дуо од Австрија со Јоханес Флајшман на виолина и Филип Шојхер на пијано. Настанот е организиран во …

Повеќе »

„Петар Пан“ – детска балетска претстава

Денес, во театарот Јордан Хаџи Константинов-Џинот во Велес, со почеток во 12:00 часот ќе биде прикажана детската балетската претстава „Петар Пан“. Петар Пан – (вечното дете во нас) новата балетска претстава наменета за сите возрасти на М-соунд продукција и Арт Балет од Скопје. „Петар Пан“, е повторна средба на гледачите …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Петар Мирчевски

Петар Мирчевски е роден на 11 ноември 1956 во Крушево. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Мирчевски кај блиските е познат и по прекарот Пепи Пивцето кој го добил во средношколските денови, за време на учеството во една работна акција. Неговите двајца сина Филип и Мартин продолжиле по …

Повеќе »

„Вевчански бајки и кошмари“ – изложба на фотографии од грчкиот фотограф Александрос Вретакос

Во сабота, 11 ноември 2023 година, во просториите на Rudic Gallery во Скопје, со почеток од 19:00 часот ќе биде отворена изложбата на фотографии од грчкиот фотограф Александрос Вретакос со наслов „Вевчански бајки и кошмари“ Александрос Вретакос е грчки фотограф од Кожани кој го снима карневалот во Вевчани во последните …

Повеќе »

Промоција на „Книжевна мапа на Скопје“ во Градската библиотека

Во чест на 13 Ноември, како и во рамките на одбележувањето на својот 78. роденден Градската библиоитеката „Браќа Миладиновци“ ја организира промоцијата на книгата „Книжевна мапа на Скопје“ од Моника Илкова. Промоцијата е закажана за  понеделник (13 ноември) во 12 часот во спомен-собата „Т’га за југ“. За делото ќе говори …

Повеќе »

Џејла Рамовиќ- Досадна сум за медиумите, а не престануваат да ме спојуваат со Марија Шерифовиќ

Една од најпопуларните млади балкански музички ѕвезди Џејла Рамовиќ во интервју за единствениот естраден магазин Бекстејџ откри како се справува со популарноста, медиумите какви впечатоци добила од натпреварот едно регионално музичко натпреварување, а разговараа и за многу други теми.За Џејла велат дека таа е целосен пакет, со харизмата со која …

Повеќе »

Објавена книгата „Од онаа страна на Небиднината: разговори со Светлана Шопова за Ацо Шопов“ од Иван Антоновски

По повод 100 години од раѓањето на македонскиот класик Ацо Шопов, издавачката куќа „Дијалог“ ја објави книгата „Од онаа страна на Небиднината: разговори со Светлана Шопова за Ацо Шопов“ од Иван Антоновски. Ова е прва книга објавена во Македонија со разговори за писател водени со неговата сопруга, која, во дадениов …

Повеќе »

ДНК, Мартинијан, Туна, Пајак и Лара на мега концертот по повод ослободувањето на Куманово

Мега концертот по повод „11ти Ноември“ – Денот на ослободувањето на градот Куманово, ќе се одржи во очи празникот, на 10 ноември 2023 (петок), на Градскиот плоштад во Куманово со почеток во 20:00 часот. Како и секоја година, во комплетна организација на Фондацијата за култура и спорт „Куманово“, а, под …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на големиот македонски композитор Тома Прошев

Тома Прошев бил роден во Скопје на 10 ноември 1931 година. Тој е македонски композитор, еден од најплодните музички творци во земјата. Се категоризира во третата генерација македонски повоени композитори. Музика студирал во Загреб и Љубљана во класата на Проф. Луцијан Марија Шкерјанц[1], каде што ги завршил и постдипломските студии …

Повеќе »