НАЈНОВО

Андерфест се зацврсти на врвот на фестивали кои ги промовираат македонските авторски бендови (Фото)

Изминатиот петок во Младинскиот Културен Центар во Скопје, се одржа петтото издание на фестивалот Андерфест. Долгоочекуваното јубилејно издание на фестивалот го имаше своето најдобро издание досега. Одличниот избор на артисти привлече разновидна публика која уживаше во настапите на своите омилени бендови. Честа да го отворат фестивалот им припадна на одличните …

Повеќе »

16 години без нашиот Тоше – сеуште незаменлив на поп сцената, никој по него не успеа да го наполни Градски стадион!

Тодор „Тоше“ Проески е роден во Прилеп на 25 јануари 1981 година. Музичкото образование го стекнува во музичко училиште во Битола и на Музичката академија во Скопје. Првите почетоци на музички план Тоше Проески ги прави уште во раното детство настапувајќи на детскиот фестивал „Златно славејче“ во 1992 година со …

Повеќе »

Свечено отворање на фестивалот „Златна Лира 2023“ со концерт на Михаило Арсенски – тенор и Дино Имери – пијано

Во понеделник, 16 октомври во Музејот на македонската борба со почеток од 20:00 часот свечено ќе биде отворен фестивалот на музичките уметници на Македонија „Златна Лира 2023“ со концертот на Михаило Арсенски – тенор и Дино Имери – пијано. Фестивалот ќе трае до 31 октомври 2023 година. Програма: Клод Дебиси …

Повеќе »

Ексклузивно гостување на Роман Симовиќ во Македонската филхармонија

Во големата сала на Македонската филхармонија на 16-ти октомври со почеток во 20:30 часот ќе се случи гостувањето на прославениот концерт-мајстор на Лондонската филхармонија Роман Симовиќ и камерниот оркестар „Профундис“, под диригентската палка на маестра Ѓурѓица Дашиќ. Роман Симовиќ ќе настапи на нашата сцена, донесувајќи ниво на уметност и талент …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат кошаркар Благоја Георгиевски – Буштур

Благоја Георгиевски – Буштур бил роден на 15 октомври 1950 во Скопје. Пред да стане кошаркар, Буштур бил активен играч на пинг понг. Во 1965 година, Благоја одлучил да се појави на еден тренинг на Работнички, но тогаш тој бил избркан поради непочитување на куќниот ред. Следниот ден, Георгиевски повторно …

Повеќе »

Оливер Мусовиќ и Десислава Унгер со заедничка изложба во Австрија

Во сабота, 14 октомври, во галеријата „кунстраумаркаде” (kunsraumtarcade) во Модлинг, Австрија (лоцирана во т.н. Бетовенова куќа, каде композиторот живеел извесно време) ќе се отвори двојна, заедничка изложба на бугарската уметничка Десислава Унгер, која живее во Виена и македонскиот уметник Оливер Мусовиќ со наслов „по сѐ изгледа” (to all appearences) курирана …

Повеќе »

Изложба на вдомени кучиња

По повод 3 роденден, ЈП Лајка организира „Изложба на вдомени кучиња“ на ден сабота, 14.10.2023 од 11:00-15:00 часот, во Градски парк, Школка. На оваа изложба може да се пријават сите граѓани кои имаат домашен миленик мешавина од различни раси, а воедно ќе бидат поканети сите оние кои досега вдомиле куче …

Повеќе »

Изложба на Тања Балаќ во Стразбур

Самостојната изложба на уметницата Тања Балаќ со наслов „Раселени”, отворена на 5 септември во Музејот на Македонија, деновиве е поставена во Стразбур, во „Арт клуб Амикале” на Советот на Европа. Официјалното отворање, на кое ќе се обрати амбасадорката Светлана Гелева, е закажано за 16 октомври (понеделник), но поставката, која ќе …

Повеќе »

Вечерва се гледаме на Андерфест !!!

Вечерва со почеток во 20:00 часот во Младинскиот Културен Центар ќе се одржи петтото издание на фестивалот Андерфест. Публиката која ќе дојде на јубилејното издание на фестивалот ќе може да го види најдоброто од алтернативната сцена во моментов кај нас. Преку Ред, Conspiracy, Red18, Последен Удар, Peach Vice и Lufthansa …

Повеќе »