Tag Archives: здравје

(Рецепт) Доктор за крвна слика и извор на енергија: Направете салата од цвекло и „ќе пукате“ од здравје!

Добрата крвна слика е основа на добро здравје и затоа во своето мени морате да „сместите“ храна богата со железо. Бројни продукти му помогнуваат на телото да стекне отпорност на вируси и бактерии кои не окружуваат, но освен наменското лекување со храна во момент кога ќе не совлада некоја настинка …

Повеќе »

(ФОТО) Откриваме уште една причина зошто не смеете да го „прескокнувате“ појадокот!

Дури и ако само еднаш неделно го прескокнувате појадокот тоа за пест отсто го зголемува ризикот за развој на болести. Ако го прескокнете пет пати ризикот се зголемува на 55 отсто… Одамна е врежано мислењето дека појадокот е најважен брок во денот, а новото истражување тоа уште еднаш го потврдило. …

Повеќе »

Сушењето алишта во станот е опасно за здравјето, знаете ли зошто?

Идеално е алиштата да се сушат на свеж воздух, дури и кога надвор е минус. Тие прво ќе се заледат, па исушат, но и при таквиот начин на сушење морате да внимавате на нешто… Сушењето алишта, преку зима, во затворен простор го крева нивото на влага за 30 проценти. Тоа …

Повеќе »

Ќе заборавите на забар: Спасете ги вашите заби заби од пропаѓање во неколку чекори

Здравјето на забите е многу важно и поради тоа редовно одите на контроли. Редовно ги миете и јадете здрава храна за да спречите нивно расипување. Внесувате доста витамини и минерали, посебно калциум кој се наоѓа во млечните производи… Исто така јадете доста зелен зелечнук. Она што исто така добро ќе …

Повеќе »

Го подобрува расположението и здравјето: 5. причини поради кои веднаш ќе почнете да пиете какао!

Овој вкусен напиток е добар за здравјето и го подобрува расположението. Нема ништо подобро од шоља топло какао во текот на ладен и дождлив есенски ден. Овој пијалок нема да го задоволи само вашето чуло за вкус, туку ќе придонесе и за вашето здравје. Какаото помага за добро расположение Какаото …

Повеќе »

(ФОТО) 10. продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите

Што и да изедеме или испиеме, во текот на животот, минува низ нашиот црн дроб. Токму поради тоа овој орган ги трпи и впива сите наши лоши прехрамбени навики и со својата работа го штити нашето тело. Ако сакате да направите добра работа за вашето тело, а со тоа и …

Повеќе »

(ФОТО) Топи килограми и штити од рак: Моќни семки кои треба да ги јадеме!

Една ќесичка (100г.) од овие моќно, но се чини недоволно ценети семки по поголемите продавници можат да се најдат по цена од 7. до 9. денари. премногу ниска цена за големата добробит… Овие семки се добар извор на протеини и ќе ви помогнат да останете сити. Подолгото чувство на ситост …

Повеќе »

Ова се новогодишни одлуки до кои лесно ќе се придржувате а ќе ви го поправат здравјето

Истражувањето покажало дека 80 отсто од луѓето до средината на февруари се откажуваат од своите новогодишни одлуки. Токму поради тоа не треба да се донесуваат одлуки кои исцрпуваат и до кои е тешко да се придржувате. За да поработите на своето здравје, исхрана и фитнес, доволно е да се донесат …

Повеќе »

Кафето го чува животот: Еве колку филџани кафе дневно треба да испиете за да ја одбегнете прераната смрт

Антиоксидансите во кафето го чуваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од карцином – вели најновото истражување. Во Шпанија било извршено истражување кое опфатило 20 илјади луѓе на возраст од 25. до 60 години, кои биле следени низ цела деценија, и кое покажало дека 4. филџани кафе дневно го …

Повеќе »