Tag Archives: војна

(ФОТО) Победникот на Евросонг ја бакнал својата девојка пред хотел во Торино и се вратил во војната

„Ќе славам на пат. Долг пат затоа што, за да се вратиме во Украина, прво ќе се качиме во авион, а потоа во комбе. Затоа верувам дека ќе го прославам мојот роденден еден ден подоцна, на 17. мај, и така во прегратките на мајка ми. Стефанија, на која и ја …

Повеќе »

(ФОТО) Руски ракети убиле мајка и тримесечно бебе во Одеса

Во вчерашните ракетни напади врз Одеса загинаа осум лица, меѓу кои и тримесечно бебе. Во меѓувреме се појавија повеќе информации дека е убиена и мајката на малото дете. Луѓето и оддаваат почит на Валерија Глодан, чиј сопруг Јури ја потврдил смртта на неа и на бебето, пренесува Sky News. russian …

Повеќе »

(ФОТО) ИЗВЕШТАИ НА ОБСЕ – Злосторството силување се користи како воен инструмент во Украина, меѓу жртвите и момчиња

На 13. април, ОБСЕ објави извештај за докази за кршење на меѓународното хуманитарно право од страна на руските војници во Украина. Извештајот ги истакнува случаите на силување, сексуално насилство и злоупотреба. Василиса Левченко, е украински психолог кој моментално работи на обезбедување советодавни услуги за жртвите на воената траума во Украина. …

Повеќе »

Ѓоковиќ за одлуката на Вимблдон: „Јас сум дете на војна, но ова е лудост!“

НОВАК ЃОКОВИЌ во голема драма и дури по тај-брејкот од третиот сет на стартот од турнирот во Белград го совлада сонародникот Ласло Џере. По мечот, најдобриот светски тенисер ја критикуваше одлуката на Вимблдон да им забрани настап на руските и белоруските тенисери. „Секогаш ќе ја осудувам војната, нема да ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕКА ИМ Е СО СРЕЌА: Нивната љубов е посилна од војната на Путин: Русин се оженил со Украинка во егзил кога не можел во Киев!

Парот моментално се наоѓа во бегалски центар во Тихуана Русинот Семен Боброски и Украинката Дарија Сахниук се заљубиле кон крајот на 2014. година, се вериле во текот на овој февруари, но војната ја спречила нивната голема желба да запловат во брачните води во Киев. Нападнатата земја ја напуштиле пред неколку …

Повеќе »

(ФОТО) Олена Зеленска открила кога последен пат го видела сопругот – тој и кажал само еден збор!

Првата дама на Украина Олена Зеленска открила дека последен пат го видела сопругот кога започнала војната во таа земја, а во големото интервју за „Вог“ проговорила и за агонијата низ која минуваат Украинците. Како што рекла, на првиот ден од руската инвазија ја разбудила врева помеѓу 4. и 5. часот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОБЕДНИЦИТЕ НА ЕВРОСОНГ- Групата „Манескин“ изрази поддршка за Украина со нова песна: „Како спиете навечер?“

Групата Манескин, минатогодишниот победник на Евровизија, на Инстаграм објави клип од песна во која стојат покрај народот на Украина и им се обраќаат на Русите во текстот: „Како спиете ноќе со сите овие животи во твоите раце?” Неколку часа по враќањето на Пинк Флојд за поддршка на Украина, Манескин исто …

Повеќе »

(ФОТО) Монфис за сопругата Украинка: „Не разбирам како можеше да игра“

Гаел Монфис и Елина Свитолина минуваат низ тежок период во животот. Русија и Украина се во војна од 24. февруари, а целото семејство на Свитолина се уште е во својата татковина, загрижено за својата безбедност. Свитолина изјавила дека ќе ја донира целата сума што ја заработува од турнирите. View this …

Повеќе »

(ФОТО) Украинците ја нарекуваат национален херој, таа стигнала до првата линија на фронтот и ветила: „Одам до крај!“

Неверојатната храброст и сила на Украинките за време на руската инвазија го воодушеви целиот свет, а оваа приказна секојдневно добива нови продолженија. Сега, една Украинка пристигна на линијата на фронтот и ја споредуваат со најуспешната снајперистка на сите времиња. Мистериозната снајперистка чиј вистински идентитет не е познат неодамна почнал да …

Повеќе »