Tag Archives: војна

(ФОТО) Уште еден тенисер се бори во Украина: Некогаш беше 13-ти на АТП листата

Пензионираниот украински тенисер Александар Долгополов, поранешен светски рекет број 13, пристигнал во Киев за да и помогне на својата земја во вооружениот конфликт со Русија. Долгополов во порака на Инстаграм рекол дека вежбал стрелање и поминал обука со поранешен војник, пред да отпатува за Украина, напишал на својот профил на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Го победи рускиот број 1 па се скрши поради сопругата Украинка: „По цели ноќи плаче!“

Францускиот тенисер ГАЕЛ МОНФИЛ, го победи во 3. коло на Индијан Велс, првиот светски тенисер, Русинот, Данил Медведев. На почетокот на следната недела Русинот на врвот на светската ранг-листа ќе биде заменет со, Србинот, Новак Ѓоковиќ, кој по само три недели ќе се врати на светскиот трон. View this post …

Повеќе »

(ВИДЕО) Марина објаснила зошто упаднала во ТВ-програмата на Путин: „Се срамам што го ‘зомбирав’ рускиот народ!“

Марина Овсјаникова, новинарка на руската државна телевизија, беше уапсена откако упадна во кадарот зад водителката и носела антивоен слоган за време на емитувањето на дневниот весник.Пред да се реши на овој чекор, таа на социјалните мрежи објавила видео во кое меѓу другото вели дека тоа што се случува на украинска …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОЦИИ – Азаренка почнала неконтролирано да плаче среде натпревар: „Жал ми е, многу ми е жал“

БЕЛОРУСКАТА тенисерка Викторија Азаренка, двократна победничка на Австралија опен и некогаш најдобра играчка на светот, одигра меч во 3. коло на Индијан Велс против Казахстанката Јелена Рибакина, родум од Москва, кога следела сцени кои не се често видени на тенискиот терен. Азаренка почнала да плаче во вториот сет на свој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Хорор во предградијата на Киев: Погледнете го моментот кога ракета погодила тролејбус!

Се водат борби на приодите кон градот пред почетокот на новата рунда руско-украински преговори Најмалку едно лице загина во понеделникот во напад на станбена зграда во Киев, а 12. се повредени, соопштија украинските власти. Проектилите погодиле и еден тролејбус и вистински благослов е што немало никој внатре. Надзорните камери го …

Повеќе »

(ФОТО) Надежта за подобро утре сè уште постои: Венчавка и прегратка го одбележаа украинскиот фронт

Парот, кој е дел од украинските воени сили, решил да се венча во тешката ситуација со која се соочува нивната земја. Свечената церемонија се одржала во болница во градот Бровари, Киев, во присуство на свештеникот и воениот лекар Евгениј. Двајцата се запознале во 2015. година за време на војната во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Војник танцува среде војна и ги снима движењата: Причината зошто го прави ова го расплакала цел свет!

Сè за да неговата миленичка не биде тажна Украинските војници кои се на бојното поле се обидуваат на различни начини да останат во контакт со своите семејства, а во тоа голема помош се интернетот и социјалните мрежи. Војникот Алекс Хук дошол до брилијантна идеја да и покаже на својата петгодишна …

Повеќе »

(ВИДЕО) Руски војници влегле во дворот на баба и дедо од Украина: Следел ПРЕСВРТ кој ги шокирал сите!

По кратка расправија руските војници го напуштиле дворот… Додека војната на истокот се уште трае, американската амбасада од Киев на социјалната мрежа Твитер објави видео од необичната ситуација, кое го снимила надзорната камера на една куќа. Имено, на видеото се гледа постар брачен пар од Украина кој истерува руски војници …

Повеќе »

(ФОТО) Како млад украински пекар без оружје се спротивставува на рускиот напад

Додека Украинците ширум земјата собираа стаклени шишиња за да направат молотови коктели и се вооружуваа за да се спротивстават на рускиот напад, Павло Серветник се упатил кон кујната. Последниве две недели, откако Русите извршија инвазија, тој едвај спие, работејќи по 20. часа на ден за да ги нахрани луѓето во …

Повеќе »