Tag Archives: војна

Руски платеник опишал како ги регрутираат: „Поканети сме на пикник да пробаме сало“

Во Русија се користат КАНАЛИ на социјалните мрежи и приватни комуникациски групи за регрутирање на нови платеници кои ќе се борат во Украина заедно со редовната армија, дознава Би-Би-Си. Новинарите разговарале со регрутиран платеник и поранешен борец близок до една од водечките руски платенички организации, кој открил детали од кампањата …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка од Украина споделила тешки моменти: „Мамо, никогаш нема да ме изгубиш, нели?“

ВОЈНАТА неодамна стана ужасна реалност за украинскиот народ, а оние кои најмногу страдаат се децата, најслабите и најневините во целата приказна. Секојдневно сме сведоци на ужасни вести и фотографии кои покажуваат дел од она низ што минуваат луѓето кои до вчера живееле во мир и хармонија, во безбедноста на своите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Надежда од Днјепар за руските напади: „Застрашувачки е, не гледам крај на ова!“

Украинската државна служба за итни случаи (СЕС) утринава соопшти дека едно лице загинало во Днјепар при три воздушни напади. Цивилите од овој град за Би-би-си сведочеле за ужасите низ кои минуваат. Надежда, жена која живее во близина на местото на воздушниот напад во Днјепар, вели дека експлозиите ја потресле нејзината …

Повеќе »

(ФОТО) Поранешна мис на Украина: „Како со мојот мал син избегав од војната!“

Поранешната мис на Украина, Вероника Дидушенко, опишува како едвај избегала со својот мал син. За време на прес-конференцијата во Лос Анџелес по повод Меѓународниот ден на жената, таа повикала на помош во име на сите Украинци. Дидушенко, која ја освои титулата Мис на Украина во 2018 година, детално опишала како …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимка од 1,4 милиони прегледи: „Украинците со раце и вода деактивирале руска бомба“

На социјалните мрежи се шири видео кое наводно го прикажува моментот кога двајца украински експерти за отстранување експлозиви деактивирале руска бомба со голи раце и шише вода. Клипот од 31. секунда, прегледан повеќе од 1,4 милиони пати, е насловен „Процес на деактивирање на бомбата“ и прикажува двајца мажи како клекнуваат …

Повеќе »

Porsche го прекинува целото производство

PORSCHE е првиот бренд кој целосно ќе го запре производството на сите модели. Поради ескалацијата на конфликтот во Украина, германската автомобилска индустрија е под дополнителни искушенија. По кризата предизвикана од недостигот на полупроводници, новонастанатата ситуација во Украина целосно го наруши снабдувањето со делови. Особено е погодена групацијата Фолксваген, која веќе …

Повеќе »

(ФОТО) Олена Зеленска испратила моќна порака: „Утре би можеле да влезат во вашите градови!“

Првата дама на Украина, Олена Зеленска, испрати специјална порака до медиумите на својот Инстаграм профил. „Неодамна, голем број медиуми од целиот свет одговорија со барања за интервјуа. Ова писмо служи како мој одговор на овие барања и е мое сведоштво од Украина. Она што се случи пред нешто повеќе од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Американски таблоид: Љубовницата на Путин и нивните деца се кријат во Швајцарија

Неименувани извори за американскиот таблоид „Page Six“ изјавиле дека љубовницата на Владимир Путин, Алина Кабаева се крие во Швајцарија со нивните четири деца. „Додека Путин го извршува својот напад врз Украина, напаѓајќи невини луѓе и предизвикува бегалска криза, неговото семејство е скриено во интимен и безбеден замок некаде во Швајцарија, …

Повеќе »

(ФОТО) Новак сака да испрати пари во Украина, тенисер од војната ја открил кореспонденција со него

Новак Ѓоковиќ се допишувал со Сергеј Стаховски, поранешен украински тенисер кој е на бојното поле. Украинецот ја објавил и кореспонденција со Новак, кој го прашал како е и дали е на теренот кој е загрозен. „Мислев на тебе… Се надевам дека сè ќе се смири наскоро. Те молам упати ме …

Повеќе »