Tag Archives: концерт

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоко Ѓорчев концерт:Триумф на песната и душата!

Јубилеј за показ и доказ! Така едноставно може да се опише синоќешниот концерт „MY WAY“ по повод јубилејот, 25. години на естрадата, на Ѓоко Ѓорчев во МОБ… За многумина можеби беше чудно што овој пејач ќе има концерт во македонскиот храм на музиката, но по синоќешниот концерт, на сите кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Хуман гест: Кејт Урбан исполнил желба на девојка на умирање:И’ пеел во болница!

Кантри пејачот го распродал својот концерт а Мариса не можела да оди бидејќи е во болница. Емотивното видео станало вирално на социјалните мрежи, а фановите се воодушевени со чинот на Урбан… Пејачот Кејт Урбан (50) и исполнил желба на тешко болната Мариса Инглиш (25) која не успеала да дојде на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоко Ѓорчев ни го враќа летото: Топлината на неговите „Шпански очи“ ќе ви ги згрее срцата!

Сите љубители на добрата музика добро знаат кој се крие зад прекарот „македонски Том Џонс“… Секако, мислиме на Ѓоко Ѓорчев, кој на 31. октомври во МОБ ќе го има својот концерт по повод 25. години музичка кариера… Поради седумте издадени албуми, бројните авторски песни, па оние фестивалски победнички ноти, како …

Повеќе »

„Помалку е повеќе“ – концерт на пијанистката Дуња Иванова

Овој петок, на 12 октомври со почеток во 20 часот, Музејот на Македонија ги отвора вратите за нешто поинакво. Пијанистката Дуња Иванова, во рамките на манифестацијата „Нов културен бран“, најавува перформанс во кој ќе доминира минималистичкиот звук за пијано на автори кои за првпат ќе прозвучат на македонско тло. Давид …

Повеќе »

Фестивал за современа музика „МОДОАРС 2018“: Концерт на Сашо Поповски трио

Фестивалот МОДОАРС 2018 останува секогаш иновативен и несекојдневен во изборот на концертите, гостите и настаните кои ги организира. Со особена чест, го најавуваат следниот музички настан – Концерт на Сашо Поповски трио. Покрај Сашо Поповски на гитара, триото го сочинуваат и Иван Бејков – контрабас и Виктор Филиповски – тапани. …

Повеќе »

Концерт на „Никеја“ во Прилеп: Рокерите со анплагт перформанс

Во сабота 6 октомври 2018 од 20 часот во киното „Мис Стон“ во ЦК„Марко Цепенков“ќе се одржи концерт насловен „Четврт со рокенрол – Unplugged“ на кој ќе настапи вокално инструменталниот состав „Никеја“, Здружение на автори на музички дела на РМ – Шпато. Влезот за концертот е слободен, а составот ќе …

Повеќе »

Повторно е одложен концертот во чест на Тоше!

Никако да се одржи долго најавуваниот концерт посветен на Тоше Проески за кој Министерството за култура одвои 5.000.000 денари… Концертот посветен на Тоше Проески, кој требаше да се одржи на 13. октомври во aрената „Борис Трајковски“ е одложен за две недели. Новиот датум е 2. ноември. На концертот ќе биде …

Повеќе »

(ФОТО) Лепа Брена како од гума: Пејачката на прагот на шестата деценија крева нозе како на почетокот на кариерата…!

Пејачката Лепа Брена во Александровац направила вистински спектакл. За време на лудата забава публиката имала прилика да ужива во нејзините бројни хитови пеејќи со неа. Бевте добри домаќини“, им порачала таа покрај фотографиите од овој настан, меѓу кои сето внимание на јавноста ја украла онаа на која се гледа колку …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Дино Имери, повторно, воодушевил во Софија!

Македонскиот познат и признат пиојанист имаше настап во салата „Бугарија во Софија. Настапи со Софиската филхармонија, што за него беше четврта соработак со овој реномиран оркестар. Но, соработката со маестро Најден Тодоров кај Дино Имери оставило особено голем впечаток… „Тешко е да се опише спектарот на емоции кои ги доживувам …

Повеќе »