Tag Archives: концерт

(ВИДЕО+ФОТО) Најголемата фолк-забава за ова лето е во Битола!

Градот Битола е подготвена на 1-ви септември да ужива на најголемиот фолк-спектакл за ова лето, поточно големиот концерт каде ќе настапат најпознатите фолк-ѕвезди од нашата естрада. Концертот е закажан на ракометното игралиште во Битола, а публиката ќе ужива во најголемите хитови во изведба на популарната Сузана Гавазова, Анета и групата …

Повеќе »

„Архангел“ и Филхармонија со концерт за 26. јули во Градски парк

Во рамки на програмата за одбележување на 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, на 25 јули во 21 часот во Градскиот парк, ќе се одржи концерт на Филхармонија на РСМ и „Архангел“, насловен како „Филхармонија и Архангел за Скопје“.  На денешната прес-конференција присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, директорката …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Северина паднала на концерт во Врњачка бања – музичарите и помогнале да стане

Хрватската поп-sвезда Северина Којиќ во саботата одржала концерт на карневалот во Врњачка бања на карневалот и и’ се случила мала, безопасна несреќа. Пеејќи еден од нејзините големи хитови, пејачката се прошетала по сцената, а поради дождот се лизнала и падна на дрвените звучници што биле зад неа. Како што може …

Повеќе »

КОНЦЕРТ: Влатко Стефановски трио во Антички во Охрид

По успешната мини турнеја на Триото на Влатко Стефановски во Хрватска и Словенија, и македонската публика ќе ја има можноста да ужива во звуците на нашиот најголем гитарски виртуоз. На 5 август, на Антички Театар во Охрид, со почеток во 21:00 часот, Влатко Стефановски заедно со извонредниот басист Иван Кукиќ …

Повеќе »

(ФОТО) ВРЕМЕ Е ЗА НАСТАПИ: Ѓоко Ѓорчев го најавува концертот по повод 30. години кариера!

Според последните информации во Македонија конечно „се олабавени“ мерките за корона вирус што значи дека се дозволени и концерти… Ѓоко Ѓорчев кој поради корона вирусот мораше да го одложи најавениот концерт во Дом на АРМ, се чини конечно дочека со полно срце да го најави концертот по повод 30. години …

Повеќе »

(ФОТО) Шоу на маестро Симон Трпчески со македонски дрес и шал

Македонскиот пијанист со светско реноме, маестро Симон Трпчески, вечерва ќе одржи концерт во Букурешт, Романија. Концертот е во рамки на „Македонската недела“ во романската престолнина, која е во организација на македонската Влада и Амбасадата во Букурешт. Гости на овој грандиозен настан ќе бидат Македонските репрезентативци кои утре ги очекува дуел …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Синоќа одржан концерт кој собира вакцини за сиромашните

Global Citizen синоќа одржа прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на медицинските работници во најсиромашните земји во светот за брзо набавување на вакцини за КОВИД-19. Со овој гест тие апелираа потребните вакцини за КОВИД-19 да бидат дистрибуирани подеднакво, без дискриминација на земјите од „третиот свет“. На концертот настапија …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најголем концерт од почетокот на пандемијата – Бенд свирел пред 50.000 луѓе

Додека остатокот од светот се бори со корона, затворање и физичко дистанцирање, групата Six60 синоќа настапила пред огромна публика од приближно 50.000 луѓе во Окланд. Во Нов Зеланд, луѓето повеќе не мора физички да се дистанцираат едни од други и да носат маски затоа што преку тековните мерки и политики …

Повеќе »

(ФОТО) ШПАНСКИ ЕКСПЕРИМЕНТ: 5.000 луѓе на концерт после тестирање – дали тоа значи враќање на нромалниот живот?

Околу 5.000 луѓе присуствувале на концерт во Барселона синоќа, откако сите беа тестирани за вирусот корона со брз тест, во еден вид експеримент од шпанските власти што може да ја оживее музичката индустрија во таа земја, но и низ целиот свет. Љубителите на музиката морале да носат маски на концертот …

Повеќе »