Tag Archives: компири

(ВИДЕО) ГОТОВО ЗА 20 МИНУТИ – Јадењето кое ги освои социјалните мрежи: Рецепт за најкрцкави компири со пармезан

Рецептот за крцкави компири со пармезан ги освои социјалните мрежи, а во продолжение ви претставуваме една од варијациите од хит видеото на TikTok. TikTok може да биде одличен извор на инспирација ако немате идеја што да готвите денес, а секој ден се појавуваат низа рецепти кои можат да ве инспирираат. …

Повеќе »

БЕА ОМИЛЕНИ – Пет „сиромашни“ јадења кои беа незаменливи на масите во поранешна Југославија

Многумина со носталгија се сеќаваат на времето кога живееле во поранешната заедничка земја – Југославија. Повеќето луѓе зборуваат за овој период со суперлатив, дури и кога станува збор за некои „сиромашни“ работи според денешните стандарди. Многумина ќе се сетат на некои стари јадења кои многу често беа на трпезите на …

Повеќе »

Шпанска тортиља со тиквички – брз и едноставен летен оброк

Уште еден во низата вкусни рецепти со тиквички додека се во сезона. Состојки: 250 грама компири 250 тиквички 1 главичка кромид 6 јајца 3 лажици маслиново масло сол, црн пипер Подготовка: Подгответе го зеленчукот Излупете ги компирите и исечете ги на коцки. Измијте ги, излупете ги и исечкајте ги тиквичките. …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Облак“ е нова „мимоза салата“ – се прави брзо, идеална е за празнична трпеза!

Се прави за зденка сирење и чадено пилешко и и’ нема рамна. Состојки: – 300 г. чадено пилешко (филе) – 4 тврдо варени јајца јајца – 2 варени компири – 2 триаголници топено сирење – врзоп млад кромид – сол, бибер – по вкус – мајонез Подготовка:сварете ги компирите, како …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОСНА ТРПЕЗА: Најкрцкавите триаголници со компири веднаш ќе ве освојат

Јадење кое повторно и повторно ќе го правите Најкрцкавиот рецепт го добиваме директно од кујната на баба. Потребно е: потенки готови кори 3 компири 1 голема главичка кромид мелен пипер лук во гранули масло сол Подготовка: Кромидот се сечка и се пржи на масло, се додава мелен пипер и гранули …

Повеќе »

(ФОТО) Го изгубила ВЕРЕНИЧКИОТ ПРСТЕН, а потоа го пронашла 50. години подоцна на чудно место!

Кога изгубила надеж дека ќе го пронајде изгубениот прстен, се случило чудо. Изгубениот веренички прстен кој 50. години се криел во компири и е вратен на Британката Пеги Мексвен. Peggy MacSween has been reunited with the wedding ring she lost in a potato patch in the Western Isles 50 years …

Повеќе »

Применете ги овие КОРИСНИ совети и МОДРИНКИТЕ ќе исчезнат побргу отколку што сте мислеле!

Само мали незгодни движења се доволни за да од ударот на кожата се создаде син отпечаток. Честопати незгодно се сопнуваме, паѓаме и непосредно пред некој празничен настан, на кој со нетрпение чекаме, ќе добиеме модринка на ногата. Користете ги овие едноставни совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брз ручек за сладокусци!

За ручек ви предлагаме необично и нестандардно јадење од компири и пилешко бело месо, јадење кое се подготвува едноставно а освојува со вкусот… Состојки: 1 кг компири 1 лажичка сув зачин 100 г мајонез 2 – 3 лажици кечап 1 лажица сенф 500 г пилешко бело месо 3 лажици масло …

Повеќе »

(Рецепт) Грчка мусака: Лесен летен ручек со модри патлиџани и тиквички – сочен и вкусен!

Традиционалното грчко јадење ќе ве плени со совршена комбинација на вкус и сочност! Потребни состојки: 4 компири 4 модри патлиџани 2 тиквички 3 домати 2 главички кромид 1 чен лук 5 пиперки со, црн пипер маслиново масло – за подмачкување 500 мл млеко 4 лажици брашно Подготовка: Измијте и исчистете …

Повеќе »