Применете ги овие КОРИСНИ совети и МОДРИНКИТЕ ќе исчезнат побргу отколку што сте мислеле!

Само мали незгодни движења се доволни за да од ударот на кожата се создаде син отпечаток.
Честопати незгодно се сопнуваме, паѓаме и непосредно пред некој празничен настан, на кој со нетрпение чекаме, ќе добиеме модринка на ногата.
Користете ги овие едноставни совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од новите модринки, а еве неколку од нив:
Мраз под број еден
Сите веќе добро знаете дека првото нешто што треба да направите е да го извадите мразот од замрзнувачот, но не директно на повреденото место, туку да го завиткате во крпа.

Масирајте го повреденото место со путер и рицинусово масло
Освен мраз, може да нанесете путер на модрината за да го ублажите отокот, како и рицинусово масло, што ќе помогне побрзо да исчезне модринката.


Шеќерот спречува појава на модринки
Масирајте го местото на удар врз кожата со шеќер, ова ќе помогне да се стеснат капиларите, а во исто време ќе се спречи формирање на модринка.


Компири со мед
Направете пире од компири, додадете мед и малку вода во смесата, а потоа нанесете на повреденото место.
Покрај сите овие совети, се препорачува и зголемен внес на витамин Ц со цел да се подобри циркулацијата и побрзо да исчезнат модринките. Меѓутоа, ако со текот на времето забележите дека модринката не ја менува бојата и останува темна, најдобро би било да се консултирате со лекар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈАВА: Денес и во петок ОГРОМНО количество на Сахарска прашина и песок во воздухот на Балканот, и во Македонија!

Метео прогноза на Славчо Попоски Поради изразеното јужно воздушно струење кое ќе го има над …