Tag Archives: шеќер

(ВИДЕО) Одличен десерт: Полиен колач без брашно!

Овој десерт ќе го обожувате, едноставен е и не содржи брашно… Состојки:3 јајца, 100 г шеќер, 1 шолја (од 100 мл) млеко, 1 шолја гриз, 1 шолја масло, 100 г мелени бисквити, 100 г мелени ореви, 1 лажица какао, 1 кесичка прашок за печиво, рендана коричка од портокал, 1 кесичка …

Повеќе »

(ВИДЕО) Светот полудел по лебот во облик на облак

Рецептите од само три состојки го залудеа светот, а еден од последните е оној за таканаречениот Cloud Bread (Облак леб). Имено, за овој леб ви требаат само белки од јајца, пченкарен скроб и шеќер, а изгледот ќе го воодушеви вашето семејство, особено децата. @matthewinthekitchenTik Tok’s famous cloud bread is so …

Повеќе »

(ФОТО) Осум продукти кои можат да траат со години

Овие продукти имаат можност за поголема долготрајност. Тие се лесно достапни за сите и постојат во секоја кујна. Веста дека после 106 години овошјето на Капетан Скот кое било откриено од Фондот за наследство на Антарктикот и сеуште “мирисаше вкусно”, го поставува прашањето: дали постојат продукти кои можат да издржт …

Повеќе »

(Рецепт) Ниту еден лек не му е рамен: Овој напиток го стабилизира шеќерот, го чува здравјето на срцето и го јакне имунитетот!

Го чува здравјето на цел организам… Еѓипјаните со право алое вера го нарекле растение на бесмртноста. Поради високата содржина на витамини и минерали, има корисен ефект врз работата на целиот организам. Многу е лесно да се одржи, така што секој од нас може да го одгледува во својата куќа. Благодарение …

Повеќе »

(ФОТО) За ненајавени гости (посно): Ембарго колач – сите ќе ви бараат рецепт!

Самиот назив кажува дека станува збор за нешто едноставно и без многу состојки, но толку добро се искомбинирани што сите ќе ви побараат рецепт Потребно е: 2 шолји (од по 250 г) брашно 1 шолја млака вода + 1 лажичка сода бикарбона 1 шолја шеќер 1/2 шолја масло 4 лажици …

Повеќе »

Белката го лекува високиот крвен притисок: Еве како!

Ако страдате од висок крвен притисок, мора да го прочитате ова… Белката помага во регулирање на крвниот притисок! Одлична вест, зарем не? Јајцата ја содржат супстанцата наречена пептид, која според истражувањето го намалува крвниот притисок, го блокира производството на ензими кои го зголемуваат крвниот притисок. Научниците го спроведоа експериментот врз …

Повеќе »

(Рецепт) ИСКУСТВА – ЕДНО ЈАЈЦЕ И ЛУТИ ПИПЕРЧИЊА ГО КОНТРОЛИРААТ ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА! Јадете ги вака неколку дена и ќе се ПРЕПОРОДИТЕ!

Дијабетесот е многу честа болест. За да го спречите, треба да јадете здрава храна и да се ослободите од стресот и вознемиреноста. Ако веќе страдате од оваа болест, треба да знаете дека не е крај на светот, само треба да пиете лекови навреме и да јадете здраво. Не вреди да …

Повеќе »

(Рецепт) 75-годишна баба од Русија тврди:„Го пијам ова и имам притисок и шеќер подобар отколку младите!“

Овој природен лек го снабдува организмот со потребната доза железо, калциум, цинк, манган и кобалт. Делува кај чиреви, улкуси и респираторни тегоби, помага во спречување на бактериски инфекции. Проблемот со зголемен крвен притисок и шеќер во крвта денес ги мачи голем дел од светската популација. Покрај медицинските терапии во зависност …

Повеќе »

ТОП 10 СМРТОНОСНИ НАВИКИ: Со ова ги уништуваме бубрезите!

Бубрезите се едни од најважните органи во организмот и се многу поважни отколку што веруваат луѓето. Тие играат клучна улога:ја филтрираат крвта, ги отстрануваат токсините, апсорбираат минерали, произведуваат урина, производуваат хормони и ги неутрализираат киселините. Со овие смртоносни навики, ги уништуваме бубрезите: 1. Не пиеме доволно вода Филтрацијата на крв …

Повеќе »