Tag Archives: шеќер

Важни знаци кои ви ги испраќа телото со прекумерното потење

Често се потите, без оглед на сезоната е и колку е топло надвор? Можеби е време да го слушнете вашето тело и да сфатите што сака да ви каже со прекумерното потење. Постојат неколку причини што доведуваат до прекумерно потење и треба да обрнете внимание на нив бидејќи тие можат …

Повеќе »

Применете ги овие КОРИСНИ совети и МОДРИНКИТЕ ќе исчезнат побргу отколку што сте мислеле!

Само мали незгодни движења се доволни за да од ударот на кожата се создаде син отпечаток. Честопати незгодно се сопнуваме, паѓаме и непосредно пред некој празничен настан, на кој со нетрпение чекаме, ќе добиеме модринка на ногата. Користете ги овие едноставни совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од …

Повеќе »

(Рецепт) ПОТПОЛНО ПРИРОДЕН СЕДАТИВ: Пред спиење изедете ја оваа мешавина и ќе заборавите на стресот

Оние кои ги измешале овие две компоненти виделе дека тие во организмот се однесуваат како природни седативи. Мешавината на сол и шеќер во вистинска пропорција ги смирува телото и органите, успива така што телото доаѓа во состојба на одмор се додека не се одмори целосно. Оваа комбинација е повеќе од …

Повеќе »

Намирници што не можат да се расипат

Некои намирници немаат рок на траење, па случајно можете да го игнорирате датумот што е веројатно обележан на пакувањето. За разлика од млечните производи, зеленчукот и повеќето од храната што ја имаме во кујната, некои намирници можат само малку да го променат својот изглед и вкус, но не и да …

Повеќе »

(Рецепт) Испробајте ДОЖИВОТНА ДЕПИЛАЦИЈА: Нанесете ја оваа природна смеса под пазувите и ќе се ослободите од маките!

Сè што ви треба за трајно отстранување на влакната под пазувите се сок од лимон и шеќер. Пристигнува убавото време, а со тоа и вечната мака на жените – влакната. Некои едноставно ги бричат, но за оние кои избегнуваат таков третман, ласерското отстранување е сè почест избор. Жените кои, од …

Повеќе »

МОЌЕН БОРЕЦ ПРОТИВ МНОГУ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ: Еве зошто е добро да се јаде млад кромид – особено зелениот дел

Постојат пет јаки причини зошто пролетниот кромид мора да биде на вашата трпеза… Доаѓа сезоната на млад кромид, која многумина ја сакаат поради вкусот а немаат идеја дека е вистинска ризница на минерали и витамини, како и дека е одлична во заштитата на здравјето на целиот организам. Зелениот дел од …

Повеќе »

Сувите смокви се одлични но не смее секој да ги јаде

Сувите смокви се одличен избор за време на пост и за време на студено време, бидејќи тие можат брзо да му ја обезбедат на организмот потребната енергија. Нивниот единствен недостаток е што тие се доста калорични, па затоа треба да се биде умерен во количествата Конзумирањето на суви смокви е …

Повеќе »

ПРАВИЛНА ИСХРАНА – ОТКРИЕНО КОЕ ОВОШЈЕ ИМА НАЈМНОГУ, А КОЕ НАЈМАЛКУ ШЕЌЕР: Ова е од голема важност за здравата исхрана!

Една мала банана има околу 14. грама шеќер, а тоа веројатно не сте го знаеле. Кога се споменува овошје, секогаш прво се мисли на здрава храна и често се заборава дека сепак содржи шеќер … Можеби не сте знаеле, но лубеницата содржи и многу шеќер … Овошје со многу шеќер …

Повеќе »

Што се случува во вашето тело кога ќе изедете тестенина?

Јадењата со тестенини се омилен избор кај многумина, особено за оние на кои секогаш им недостасува време да подготват посложени оброци. Но, дали некогаш сте се запрашале што се случува со вашето тело кога јадете тестенини? Според истражувањето на „Оксфам“ од 2011. година, тестенините се најпопуларното јадење во светот (пред …

Повеќе »