Tag Archives: спречување

Како да се борите со грчевите во мускулите?

Ароматерапијата има задача да ги релаксира телото и мускулите, особено по напорниот и стресен ден Грч во мускулот – се јавува неочекувано и може да се појави во форма на силна болка во одреден дел од телото. Најчесто влијае на листот на ногата, но може да се појави и на …

Повеќе »

Секој трет човек има повишени маснотии во крвта а причината не е храната!

Зголемените нивоа на маснотии во крвта (хиперлипидемија) обично се откриваат случајно, на периодични и систематски прегледи. Ова метаболичко нарушување не боли, не дава симптоми, ниту го предупредува лицето дека нешто се случува во телото. Дури и да знаете дека некое лице има покачено ниво на холестерол и триглицерид не значи …

Повеќе »

Применете ги овие КОРИСНИ совети и МОДРИНКИТЕ ќе исчезнат побргу отколку што сте мислеле!

Само мали незгодни движења се доволни за да од ударот на кожата се создаде син отпечаток. Честопати незгодно се сопнуваме, паѓаме и непосредно пред некој празничен настан, на кој со нетрпение чекаме, ќе добиеме модринка на ногата. Користете ги овие едноставни совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од …

Повеќе »

Колку уште ќе трае пандемијата? „Сите ПРЕДУПРЕДУВАЧКИ ЗНАЦИ дека ќе се оддолжи ни се пред очите, а и да НЕ СМЕ СВЕСНИ за тоа!“

Сите работи што можат да ја продолжат пандемијата на вирусот корона, се случуваат пред нашите очи, без ние да бидеме свесни за тоа. Експертската јавност сè уште нема конечен одговор на прашањето кога може да се прогласи крајот на пандемијата, бидејќи и човечкиот фактор игра голема улога. Порталот axios.com вели …

Повеќе »

АЛЦХАЈМЕР – Едноставна работа може да спречи деменција, а многумина по грешка мислат дека е СИТНИЦА!

Добро е познато дека деменцијата може да се спречи со хоби и активен живот, но и друга работа што старите лица ја немаа во 2020. година. Исто како што физичката активност помага во спречување на дијабетес и срцеви заболувања, така и дружењето има влијание врз намалување на ризикот од деменција …

Повеќе »

Мали работи кои можат да спречат рак: Овие 10. чекори треба да ги направи секој од нас!

Секоја година на 4 февруари се слави Светскиот ден на ракот, а целта е едноставна: обрнете внимание на вашето тело, откријте ја болеста во рана фаза – тоа ќе ви помогне да преживеете Ние ви донесуваме 10. работи што секој од нас може да ги направи и може да спречи …

Повеќе »

(Рецепт) Домашен мелем од само 3. состојки: Длабински ја хидрира кожата и може да спречи настанување на стрии!

Користете го овој мелем превентивно за да спречите настанок на стрии Стриите се оштетување на сврзното ткиво што се јавува поради брзото истегнување на кожата, а може да се дефинираат и како лузни. Стриите најчесто се појавуваат на местата на телото кои се најмногу изложени на истегнување, како што се …

Повеќе »

Како да ги држите под контрола пролетните алергии?

Сезонските алергии се проблем за милиони луѓе ширум светот. Со оглед на тоа дека со пролетта доаѓаат поблаги временски услови, се ослободуваат алергени. Дрвјата, тревата и плевелите се некои од најчестите предизвикувачи на алергии кога сте надвор, а околу 30 проценти од населението во светот страда од нивните последици. За …

Повеќе »