Tag Archives: путер

(ФОТО) „Распукани колачиња“ – се топат во уста!

Новогодишните празници се секогаш можност за нешто ново… И’ покрај стандардните рецепти кои редовно ги подготвуваме не е лошо да пробаме и нешто ново. Денес ви донесуваме рецепт за распукани колачиња… Состојки (за 30 колачиња): 220 грама темно чоколадо 50 путер 210 г остро брашно 1/2 лажичка прашок за пециво …

Повеќе »

Решена дилема: Експертите откриле дали е поздрав ПУТЕРОТ или МАРГАРИНОТ – се’ зависи од ЕДНА СОСТОЈКА

Експертите објаснија кој избор е подобар Пред неколку години, имаше актуелна дебата за тоа што е поздраво – путерот или маргаринот? Маргарините на база на растително масло станаа популарни кога лекарите почнаа да сфаќаат колку се опасни заситените масти за здравјето. Некои маргарини имаат нездрави транс масти, додека за други …

Повеќе »

Ги чува репродуктивното здравје, очите и кожата: Намирници полни со витамин А мора да има во вашата чинија

Витаминот А е суштинска хранлива материја која го поддржува здравјето на кожата, очите и репродуктивното здравје, како и имунолошката функција. Преформираниот витамин А, или ретиноиди, се наоѓа во производите од животинско потекло како што се месото и млечните производи. Провитаминот А или каротеноидите се наоѓаат и во растителните производи како …

Повеќе »

СИГУРНО НЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПУТЕРОТ ГО ЗАБРЗУВА СЛАБЕЊЕТО! Нутриционист открил ТРИК – вкусно е, а топи килограми!

Еве како путерот помага за слабеење! Веројатно не сте знаеле како путерот помага да изгубите тежина! Овој вкусен намаз, кој нутриционистите често го избегнуваат поради високиот процент на маснотии, всушност може да ни помогне да ги изгубиме вишокот килограми. Нутриционистката Патриша Бенан, авторка на неколку хит книги за слабеење, изјавила …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домашни крекери со сирење: Направете си сами „грицки“!

Секогаш е подобра опција да имате при рака домашни грицки, наместо да јадете готови од продавница кои можеби се полни со адитиви Домашните крекери со сирење се вкусна закуска која можете да ја подготвите наместо пуканки пред да ја гледате омилената серија или филм. Лесни се за подготовка и не …

Повеќе »

Помодарство или суперхрана, но докажано дека го намалува ризикот од срцев удар за 21. процент

Една неодамнешна студија покажала дека конзумирањето авокадо го намалува ризикот од срцев удар и’ кај мажите и кај жените, особено кога се јаде наместо путер, сирење или преработено месо. Според Светската здравствена организација (СЗО), кардиоваскуларните болести се водечки убиец во светот, одземајќи речиси 18. милиони животи секоја година. Студијата објавена …

Повеќе »

(Рецепт) ИДЕАЛНИ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ: Какао бисквити со ореви

Состојки: – 100 гр шеќер – 60 гр путер – 1 јајце – 100 гр брашно – 20 гр какао во прав – прстофат сол – 1 лажичка прашок за пециво – 1/3 лажичка мелен цимет – 1 лажичка екстракт од ванила – 50 гр крупно сечкани ореви или други …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) „УБИЕЦ“ НА КАШЛАЊЕТО: Подгответе ШЕРБЕТ и смирете ги белите дробови и грлото!

Дојде времето на настинки и вируси. Сите кашлаат и шмркаат, а многумина одат и на боледување. Кога ќе влезете во аптека, од полиците ве чекаат безброј сирупи за кашлица, кои воопшто не се евтини. За среќа, постојат поприродни и поевтини алтернативи кои навистина функционираат. Едниот е шербет од млеко и …

Повеќе »

(Рецепт) Милка тарт: Чоколадно задоволство готово во момент!

Комбинација на лешници и чоколадо која одзема здив… Состојки: 200 г мелени бисквити 100 г мелени лешници 250 г путер 50 мл млеко 180 г млечно чоколадо 150 г цели лешници 300 г Noissete милка чоколадо 200 мл слатка павлака Подготовка: 180 г млечно чоколадо и 125 г путер заедно …

Повеќе »