Tag Archives: компири

(ВИДЕО) Летна посна мусака: Здрав оброк за целото семејство!

Ако сте на диета оваа мусака е вистински избор за ручек Потребно е: 600 гр млади компири 4-5 зелени пиперки 1 праз 1 морков 50 гр ориз буковец 1 поголем домат малку зачинска сол лук во гранули масло Подготовка: испржете го ситно исечканиот праз на масло и додадете ги исецканите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дали сте пробале компири подготвени на „торнадо начин“?

Ова е нешто што со задоволство ќе го изедат и’ деца и возрасни. Станува збор за посебно сечење и подготовка на компирите кои на крај се јадат како ражен. Ваквиот начин на подготовка е пригоден и кога имате гости. „Ќе ви покажам како да направите домашни крцкави печени торнадо компири …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Ќебапи во „мантил“ од компири

За денес ви предлагаме еден необичен рецепт со состојки кои се омилени на нашата трпеза Потребно е: компири ќебапи пиперки, тиквички, модар патлиџан, домати зачинска сол,црн пипер, зачини по желба масло Подготовка:компирите измијте ги, излупете ги и издлабете. Издлабениот дел ставете го на страна. Компирите наросете ги со зачинска сол, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посни сармички со една необична состојка: Рецепт кој ќе ве освои!

Дали некогаш би ви паднало на памет во филот за посни сарми да ставите малку суво овошје? Треба да пробате! Состојки: 1 главичка кисела зелка, 1 главичка кромид, 1 поголем морков, 1 поголем компир, 200 г измиен ориз, 2 лажици ајвар, малку суви сливи, мелен црвен пипер, толчена црвена пиперка, …

Повеќе »

(ФОТО) Посни шарени бомбици од компири

Потребно е: 1 кг бели компири 200 г посен кашкавал (може и чаден) 200 г лајт мајонез (посен) сол, црн пипер 80 г ленено семе Плус: сечкан магдонос сусам 1 морков малку печени сосени кикирики Подготовка: Сварете ги компирите и испасирајте како за пире. Кога малку ќе се излади, додајте …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солена пита од компири, јајца и сланина

Состојки за подлогата: 450 г компири 3 лажици маслиново масло 2 лажички сол (по вкус) 1/2 лажичка црн пипер 1 лажица рендан пармезан Состојки за филот: 5 јајца 200 мл млеко 1 домат 50 г млад кромид 100 г сланина 100 г сирење кое се топи како чедар 1 лажичка …

Повеќе »

(ФОТО) Прженки од компири со сирење

Состојки: 4 компири 2 јајца 1 главичка кромид сол, црн пипер Подготовка:излупете, измијте и изрендајте ги копирите, додајте ситно сечкан кромид, сол, црн пипер и јајца. Се’ убаво измешајте. Смесата пржете ја на загреано масло. Едноставно загрејте масло, на средна температура, земајте од смесата и испржете да добијат златно црвена …

Повеќе »

(ФОТО) Совршен ручек: Печена коленица!

Неделниот ручек во многу домови е вистинска традиција. Тоа е време кога домашните ќе се состанат на масата за да уживаат во најчесто, преобилнниот ручек… Ви донесуваме рецепт за интересен и по малку заборавен неделен ручек. Станува збор за фина коленица, традиционално зимско јадење кое често се подготвува како подварок …

Повеќе »

(ВИДЕО) Доналд Трамп пазари во супермаркет

Американскиот претседател, Доналд Трамп, повторно сакал да се покаже во светло како вистински Американец. Во рамките на својата посета на Јута решил да скршне од протоколот и отишол во супермаркет. Секако, купил од најквалитетните копири, кои традиционално доаѓаат од Јута, и сам ја возел количката до касата, но…

Повеќе »