Tag Archives: едноставно

(ВИДЕО) Оваа совршена тестенина со сирење и домати е хит на ТикТок – ви донесуваме рецепт!

ПАСТАТА со фета сирење и шери домати стана вистински хит на „ТикТок“, а „Екран“ рецептите ви го донесува рецептот што ќе направи да изгледате совршено секој пат. За подготовка на четири порции од оваа вкусна тестенина ќе ви требаат околу 40 минути. Процесот е прилично едноставен и вашите тестенини ќе …

Повеќе »

(ФОТО) Пита со ајвар

Едноставна пита која мже да се подготви за појадок… Потребно е: 3 јајца 50 мл масло 1 чаша јогурт 1 чаша од јогурт ајвар1 кесичка прашок з апечиво 250 г брашно Подоготовка: изматете три белки а потоа додајте ги жолчките, маслото, јогуртот, ајварот, брашното со печивото и малку сол. Смесата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поделила трик за чистење на дрвени лажици па шокирала со нечистотијата на нив:„Ова е грозно!“

Нејзиното видео за чистење дрвени лажици собрало повеќе од 13. милиони прегледи. Дрвените лажици се користат скоро секој ден, но ретко кој размислува за нивната чистота. Кога ќе завршиме со готвењето, едноставно ги миеме или ги ставаме во машина за миење садови. Сепак, една жена открила дека тоа не е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кога сте многу гладни: Ефтин и едноставен рецепт

Сите имаме денови кога сме многу гладни, не ни се готви, а ни се јаде нешто убаво…Овој рецепт е токму за такви ситуации… Потребно е: 250 г мелено месо 1 врзоп младо кромитче сол, црн пипер сечкан магдонос 50 мл масло 1/2 кесичка рпашок за печиво 2 јајца 5 лажици …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рафаело коцки без печење

Вкусот на рафаело секого го привлекува а ние ви најдовме рецепт за колач што не се пече… Состојки: турски бисквити во зависност од калапот, рецептот е за сад со димензии 25х25 см. Фил: 1 литар млеко 4 жолчки 4 лажици брашно 4 лажици нишесте 200 г шеќер екстракт од ванила …

Повеќе »

(ФОТО) Американска мека чоколадна пита на Рејчел Ален

Состојки: За кората: 75 г путер, исечен на коцки + малку за мачкање на калапот 115 г брашно 25 г шеќер 30 г ореви, сечкани многу ситно Чоколаден слој: 30 г пченкарно брашно малку сол 3 лажици какао 175 г шеќер 3 жолчки 450 г млеко 25 г путер 2 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сочен колач со јаболки, чоколадо и суво грозје

Овошен колач со чоколадо сочен и со мирис на кох. Потребно е: 2 поголеми јаболка 100 г чоколадо 50 гр суво грозје рендана кора од лимон 3 јајца 3 лажици брашно 1 лажица гриз 2 лажички мед 3 лажици масло 3 лажици шеќер Подготовка: Излупете ги јаболките и исечете ги …

Повеќе »

(ФОТО) Леб со лук: Не се мачете да месите – овој полнет леб сите ќе ги воодушеви!

На новогодишната трпеза е обичај да се има и нешто месено…Но, наместо да се мачите да месите или скапо да плаќате готови кифлички или погачи пробајте го овој леб со лук кој кога еднаш ќе го послужите никој нема да ви бара ништо друго… Состојки: векна леб (бел, црн, интегрален) …

Повеќе »

(ВИДЕО) Микс од две состојки ги отстранува сите дамки

Различни купечки и домашни средства за чистење ветуваат сјај и белина на бањата и кујната. Во сето ова, се издвојува прилично необична мешавина од две состојки, која секој може да ја направи, и за која велат дека ги отстранува сите дамки. Малкумина кога ќе помислат на Кока-Кола, и не помислуваат …

Повеќе »