Tag Archives: едноставно

(ВИДЕО) ЕДНОСТАВНО – Ќофте во сос од рерна!

Брзо и лесно направете ќофтиња и сос кој придонесува за одличен вкус. Потребно е: 300 гр мелено месо 1 јајце лебни трошки сол, црн пипер малку црвен пипер лук За сосот: 200 мл. варени домати 1 лажица брашно малку масло вода за сос сол малку оригано малку босилек Подготовка: Во …

Повеќе »

Настинките ги добиваме поради две работи: Еве како болеста „да ја исечете“ во корен!

Фармацевтот Анѓела Калмер открива ефикасен начин на заштита Веќе знаете дека треба да ги измиете рацете секогаш кога од некаде ќе се вратите дома, особено ако сте биле на подрачје каде има голема циркулација на луѓе. Сепак, на овие две јавни површини има најмногу бактерии! „Ставањето раце на пулт во …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Направете домашен лек за респираторни проблеми: Овој сируп ги чисти белите дробови и преку ноќ го запира кашлањето!

Домашен лек кој ги решава сите проблеми со дишењето Ловоровиот лист е познат како одличен зачин за многу јадења, но и како лек со антиинфламаторно и антисептично дејство. Богато е со минерали како калиум, бакар, манган, калциум, железо, цинк, магнезиум, селен, како и витамини од групата Б кои се важни …

Повеќе »

Мини пица мафини

Ако на овие солени мафини ќе им додадете ајвар и кисело млеко ќе имате вистински празничен појадок Состојки: 115 г брашно 3/4 лажичка прашок за печиво 180 мл млеко 1 јајце 150 г мешавина од сирења (моцарела, пармезан, гауда, бел чедар, каков имате) 120 г салама или шунка, исечена на …

Повеќе »

(ФОТО) ПОРАНЕШНАТА ТЕНИСЕРКА Ана Ивановиќ изгледа подобро од било кога

Таа се одлучила за црно-бела комбинација, што ја истакнува негјзината одлична фигура и која предизвика море од позитивни реакции. Поранешната тенисерка Ана Ивановиќ е доста активна на социјалните мрежи, а нејзините објави често привлекуваат големо внимание. Иако претежно им пренесува план за тренинг и слични работи поврзани со спортот на …

Повеќе »

(Рецепт) Чоколадни браунси по рецепт на Џејми Оливер: Посовршени, помеки и посочни не сте пробале!

Овој мек колач според рецептот на познатиот готвач ќе го воодушеви вашето непце… Состојки: 200 грама квалитетно темно чоколадо (70 проценти) 250 грама путер 75 грама суви цреши или друго овошје 50 грама сецкани ореви по желба 80 гр какао во прав 65 грама брашно 1 лажичка прашок за пециво …

Повеќе »

Американски дерматолог советува: Земете кромид и оцет и отстранете ги старечките дамки. Еве како!

Народната медицина може да го реши вашиот проблем со старечки дамки Д-р Даг Вилсин открил моќно решение за брзо отстранување на старечките дамки. Пегите се појавуваат и кај помладите луѓе како последица на прекумерното изложување на сонце. Мора да се консултирате со лекар ако забележите: Дека дамките растат брзо Црвенило, …

Повеќе »

(Рецепт) ЕДНОСТАВНО И ЕВТИНО – Вашите стапала ќе бидат како на бебе: Домашен пилинг од сода бикарбона!

Она што секоја жена го сака е нејзините нозе да изгледаат негувано и привлечно. Ова значи дека кожата мора да биде хидрирана и мека, но пред тоа дефинитивно треба да се ослободите од сите тие наслаги на мртви клетки на кожата, како и проблеми со груби петици, кои навистина не …

Повеќе »

(ВИДЕО) Запечени полнети пиперки: Совршен ручек од рерна!

Ова јадење можете да го послужите дури и во свечени прилики Состојки: 4 црвени пиперки 200 гр сирење 200 гр рендан кашкавал 300 гр чадена шунка (месо по желба) 3 јајца 2-3 лажици павлака сол маслиново масло свеж магдонос Подготовка: Исчистете ги пиперките и исечете ги по должина, веднаш вклучете …

Повеќе »