Настинките ги добиваме поради две работи: Еве како болеста „да ја исечете“ во корен!

Фармацевтот Анѓела Калмер открива ефикасен начин на заштита
Веќе знаете дека треба да ги измиете рацете секогаш кога од некаде ќе се вратите дома, особено ако сте биле на подрачје каде има голема циркулација на луѓе.
Сепак, на овие две јавни површини има најмногу бактерии!
„Ставањето раце на пулт во супермаркет и држењето за рачка во јавен превоз можат да ви донесат настинка или грип“ вели фармацевтот Анѓела Калмер. Бидејќи сезоната на овие вирусни болести започна, Калмер потсетува дека после издувувањето на носот задолжително треба да ги измиете рацете, и тоа со многу сапун, за да го спречите ширење на инфекцијата на други луѓе.
Ако не сте во можност да ги измиете рацете со сапун, би било добро со себе да носите гел за дезинфекција или атисептички марамчиња.
Исто така, треба да знаете дека со спрејот за нос можете да ја „убиете“ болеста во корен ако со него ја исполните носната шуплина при појава на првите симптоми на инфекцијата.
„Превенирајте ги сезонските болести така што ќе внимавате да не ги допирате очите со раце, во јавност, бидејќи така најчесто се пренесуваат вирусите. Најмногу ги има на јавните пултови, шалтерите и држачите во автобуси“ вели Калмер.
Лекарите советуваат, ако сте чувствителни, да се вакцинирате против грип.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈАВА: Денес и во петок ОГРОМНО количество на Сахарска прашина и песок во воздухот на Балканот, и во Македонија!

Метео прогноза на Славчо Попоски Поради изразеното јужно воздушно струење кое ќе го има над …