Tag Archives: превенција

Начин на исхрана што го намалува ризикот од ковид

Според истражувачите од Општата болница во Масачусетс, поврзана со Харвард, луѓето кои претпочитаат растителна исхрана имаат помал ризик од сериозни симптоми на ковид. Дебелината и дијабетесот се фактори за кои е докажано дека носат поголем ризик од инфекција, но влијанието на самата исхрана не е утврдено. „Претходните извештаи сугерираат дека …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА – Ризикот од ПРЕДВРЕМЕНАТА смрт се крие во ОВИЕ седум знаци: Се појавуваат десет години порано!

Научниците се обидуваат да откријат како да го продолжат човечкиот живот. Експертите велат дека вашите секојдневни навики би можеле да откријат дали имате поголем ризик предвреме да го загубите животот. Лекарите велат дека знаците дека нешто не е во ред може да почнат да се појавуваат десет години пред вашата …

Повеќе »

КОРИСНО – Чаша сок од ДОМАТИ менува грст лекови

Речиси е невозможно да се замисли животот без домати, особено во лето. Сок од домати може да замени оброк, и е одличен за оние кои се на диета. Доматот е многу богат со ликопен и тоа го прави одлична превентива за неколку видови на рак, како што се рак на …

Повеќе »

Овој зачин е стар скоро 4. илјади години – СПРЕЧУВА ПОЈАВА НА КАРЦИНОМ, ПОПРАВА РАСПОЛОЖЕНИЕ: Зошто чајот од шафран е вистинско боигатство за вашиот организам?

Шафранот е познат со векови – и ова е можеби единствениот зачин чија вредност малку се променила од средниот век, кога половина килограм од овој зачин можел да се замени со арапски коњ. Шафранот се добива од цветовите на посебната сорта на крокус, кој најчесто се одгледува во Иран, Индија …

Повеќе »

Познатата руска билкарка Несторова открива: Ова се 8. златни правила за превенција од сите болести

Најдобрата руска билкарка, биолог и фитотерапевтка Лидија Несторова Сурина ги открива тајните на долговечноста и доброто здравје Најдобрата руска фитотерапевтка Лидија Несторова Сурина, која е родена уште во 1931. година на југозападните падини на Сибир, тврди дека никогаш во животот не земала никакви лекови. Наместо лекови, Сурина тврди дека глог, …

Повеќе »

Лекарите велат дека ова се 8. знаци на згрутчувања на крвта што не смеете да ги игнорирате

Згрутчувањето на крвта може да значи големи проблеми, особено ако се појават во длабоки вени во близина на вашите мускули. „Кога згрутчувањето на крвта се формира длабоко во системот, тие можат да бидат болни и опасни“, изјавил д-р Луис Наваро за списанието Men’s Health. Овој тип на тромб се нарекува …

Повеќе »

На Германците под 60. години по АстраЗенека втората доза ќе им се дава од друга вакцина – Пријавени се 42. случаи на тромбоза

Граѓаните на ГЕРМАНИЈА на возраст под 60. години, вакцинирани против ковид-19 со првата доза на АстраЗенека, ќе добијат вакцина Пфајзер или Модерна во втората доза, одлучиле во вторникот вечерта сојузните и регионалните министерства за здравство. На 30. март, Германија донесе одлука за ограничување на употребата на АстраЗенека за лица помлади …

Повеќе »

НАЈВАЖНИ ПРЕГЛЕДИ ЗА МАЖИТЕ КОИ СПАСУВААТ ЖИВОТ: Подобро да се спречи отколку да се лечи!

Превентивните прегледи се многу важни и’ за жените и’ за мажите Ракот на дебелото црево е една од најчестите малигни заболувања и многу почесто ги погодува мажите отколку жените. Една од причините е тоа што мажите се јавуваат на лекар предоцна по симптомите и поретко одат на колоноскопија. По педесетгодишна …

Повеќе »

ХРАНА ЗА ПРЕВЕНЦИЈА И ЛЕКУВАЊЕ НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Диета која прави чуда!

Кога тироидната жлезда не работи правилно, се појавуваат „дефекти” низ целото тело Оние кои страдаат од проблеми со тироидната жлезда треба да јадат храна богата со витамини, минерали и протеини. Диетата за тироидната жлезда вклучува: – младо сирење и млечни производи кои содржат живи бактерии; – риба, морска храна и …

Повеќе »