Tag Archives: превенција

Познатата руска билкарка Несторова открива: Ова се 8. златни правила за превенција од сите болести

Најдобрата руска билкарка, биолог и фитотерапевтка Лидија Несторова Сурина ги открива тајните на долговечноста и доброто здравје Најдобрата руска фитотерапевтка Лидија Несторова Сурина, која е родена уште во 1931. година на југозападните падини на Сибир, тврди дека никогаш во животот не земала никакви лекови. Наместо лекови, Сурина тврди дека глог, …

Повеќе »

Лекарите велат дека ова се 8. знаци на згрутчувања на крвта што не смеете да ги игнорирате

Згрутчувањето на крвта може да значи големи проблеми, особено ако се појават во длабоки вени во близина на вашите мускули. „Кога згрутчувањето на крвта се формира длабоко во системот, тие можат да бидат болни и опасни“, изјавил д-р Луис Наваро за списанието Men’s Health. Овој тип на тромб се нарекува …

Повеќе »

На Германците под 60. години по АстраЗенека втората доза ќе им се дава од друга вакцина – Пријавени се 42. случаи на тромбоза

Граѓаните на ГЕРМАНИЈА на возраст под 60. години, вакцинирани против ковид-19 со првата доза на АстраЗенека, ќе добијат вакцина Пфајзер или Модерна во втората доза, одлучиле во вторникот вечерта сојузните и регионалните министерства за здравство. На 30. март, Германија донесе одлука за ограничување на употребата на АстраЗенека за лица помлади …

Повеќе »

НАЈВАЖНИ ПРЕГЛЕДИ ЗА МАЖИТЕ КОИ СПАСУВААТ ЖИВОТ: Подобро да се спречи отколку да се лечи!

Превентивните прегледи се многу важни и’ за жените и’ за мажите Ракот на дебелото црево е една од најчестите малигни заболувања и многу почесто ги погодува мажите отколку жените. Една од причините е тоа што мажите се јавуваат на лекар предоцна по симптомите и поретко одат на колоноскопија. По педесетгодишна …

Повеќе »

ХРАНА ЗА ПРЕВЕНЦИЈА И ЛЕКУВАЊЕ НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Диета која прави чуда!

Кога тироидната жлезда не работи правилно, се појавуваат „дефекти” низ целото тело Оние кои страдаат од проблеми со тироидната жлезда треба да јадат храна богата со витамини, минерали и протеини. Диетата за тироидната жлезда вклучува: – младо сирење и млечни производи кои содржат живи бактерии; – риба, морска храна и …

Повеќе »

Докажано: Една состојка од лутите пиперки може да уништи клетки на рак

Клетките на рак може да бидат уништени со капсаицин, соединение кое е една од главните состојки на лутите пиперки. Конзумирање на сурови пиперки или како состојки во сосови и салати може да делува превентивно против симптомите на рак. Капсаицинот, состојка во лутите пиперки што е одговорна за чувството на печење …

Повеќе »

Сакате да јадете зачинета храна? Ова се предностите и недостатоците на таквата исхрана

ОДРЕДЕНИ светски кујни се специфични за нивната зачинета и пикантна храна. Но, човечкото тело реагира исклучително интензивно на зачинета храна. Некои луѓе имаат насолзени очи, течење на носот, трнење на јазикот или црвени уши. Покрај тоа, оваа храна има одредени предности, но и недостатоци за човечкото тело. Предности: 1. Го …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕДНА МАСКА НЕ Е ДОВОЛНА, НОСЕТЕ ДВЕ: Стручњаците го рекле своето – се удвојува заштитата од вирусот!

Американскиот центар за контрола на болести (CDC) им препорачал на граѓаните да носат две маски, хируршка и платнена над неа, за да се намали ризикот од инфекција со коронавирус. Исто така, CDC препорачува хируршката маска да биде цврсто прицврстена за лицето. Американскиот CDC ги даде тие препораки врз основа на …

Повеќе »

Први симптоми на шеќерна болест кои многумина не ги препознаваат

Бројни студии од различни делови на светот покажаа дека промените во животниот стил и вклучувањето на физичка активност и здрава исхрана може да го одложат или спречат дијабетесот тип 2. Поради дијагнозата и третманот, важно е да се знае да ги препознаваме првите симптоми на дијабетес. Најчести симптоми се хроничен …

Повеќе »