Tag Archives: грип

(РЕЦЕПТ/ВИДЕО) Витаминска бомба: Совршена салата за подигнување на енергијата и зајакнување на имунитетот

Идеална опција во сезоната на грип и настинки Од кујната на баба доаѓа рецепт за салата која е вистинска ризница на витамини и минерали. Потребно е: мала главица бела зелка мала главица црвена зелка 2 свежи слатки црвени пиперки 1 млад кромид или малку праз 1 голем морков 1 кисело …

Повеќе »

Почнува пријавување за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи

Министерството за здравство информира дека од денеска, преку страницата vakcinacija.mk, почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи население. Станува збор за четиритипна вакцина против сезонски грип, од производителот компанијата Абот од Холандија.   Вакцинацијата против сезонски грип е најефикасна мерка за превенција на грип, која спречува појава …

Повеќе »

(ФОТО) Еве за што се е корисно ако јадете мед и цимет секој ден!

Помогнува кај многу болести Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести. Медот во комбинација со цимет станува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели за нашето здравје. Еве за што се’ е добра оваа мешавина: Заболувања на …

Повеќе »

КОРОНА вирусот повторно се разгорува, па идеално време е да го зајакнете ТЕЛОТО со употреба на ЃУМБИР

Ѓумбирот има многу долга историја на употреба во различни форми на традиционална и алтернативна медицина. Гингеролот е главното биоактивно соединение на ѓумбирот. Тој е одговорен за многу лековити својства на ѓумбирот. Според истражувањата, гинџеролот има моќни антиинфламаторни и антиоксидантни ефекти. Ова може да помогне да се намали оксидативниот стрес, кој …

Повеќе »

Грип и коронавирус во исто време: Каква би била клиничката слика на пациент заболен со двете?

Сè уште нема случај на судир на грип и коронавирус, но експертите размислуваат каква клиничка слика може да создаде оваа комбинација за пациентот. Професорот Томислав Преведен, инфектолог во Клиничкиот центар во Војводина и претседател на Здружението за заразни болести на Србија, вели дека ова ќе го видиме оваа есен и …

Повеќе »

Седум волшебни намирници кои убиваат вируси и штитат од грип

Природните состојки се најмоќните извори на антиоксиданси кои го зајакнуваат нашето тело. Во наредниот период, особено за време на глобалната корона пандемија, лекарите препорачуваат да го зајакнеме организмот, имунитетот и да бидеме подготвени да им излеземе во пресрет на вирусот и грипот. Ви донесуваме листа од седум намирници од природата …

Повеќе »

(Рецепт) Заштитете се од ВИРУСИ и ГРИП: Овој НАПИТОК го јакне ИМУНИТЕТОТ – посебно во време на поладните денови!Состојките сигурно ги имате дома!

Се ближи сезоната на настинки и грип – подгответе се! Зајакнете го вашиот имунитет природно со овој моќен пијалок што можете да го направите дома. Ќе ви требаат четири состојки, кои имаат антимикробно дејство и содржат висок процент на витамини, минерали и други хранливи материи кои се потребни за да …

Повеќе »

3 во 1: Што ни носи новата комбинирана вакцина на „Модерна“?

Компанијата „Модерна“ работи на целосно нова вакцина која ќе биде ефикасна и’ против корона и грип, но и против респираторниот синцицијален вирус. Истражувањето е сеуште во тек, но веќе дава голема надеж на сите нас бидејќи води кон живот без маски. „Модерна“ неодамна објави дека развива комбинирана вакцина што всушност …

Повеќе »

Руско средство против грип ново оружје за лекување Ковид 19

Во рамките на меѓународниот воено-технички форум „Армија 2021“, компанијата „Авексима“ претставила руски лек, кој успешно се бори не само против вирусни респираторни инфекции, туку и со ковид-19. Лекот „Нобазит“ веќе ја докажал својата ефикасност, квалитет и безбедност во борбата против грип и вирусни респираторни инфекции, а сега добил нова задача …

Повеќе »