(ВИДЕО) Кога сте многу гладни: Ефтин и едноставен рецепт

Сите имаме денови кога сме многу гладни, не ни се готви, а ни се јаде нешто убаво…Овој рецепт е токму за такви ситуации…
Потребно е:
250 г мелено месо
1 врзоп младо кромитче
сол, црн пипер
сечкан магдонос
50 мл масло
1/2 кесичка рпашок за печиво
2 јајца
5 лажици брашно
1 полна лажица гриз
по желба некој сувомесен произвор (не мора)

Подготовка:Изматете ги јајцата со жица, додајте го брашното и гризот просеани со прашок за пециво.
Вметнете го сечканиот магдонос.

Пропржете го кромидот и додадете мелено месо и сувомесното, ситно исечкано. Додадете бибер и сол па вмешајте во брашното. Изедначете сè добро. Подмачкајте плех 35х25, покријте со хартија за печење и истурете го тестото. Печете на 210 степени Ц 50-60 мин. Малку изладената пита извадете ја од тавата.
Оставете убаво да се излади, ако издржите да не ја пробате, па исечете.
Послужете со јогурт и кисело млеко…!


Фото: Принтскрин


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …