Tag Archives: пита

(ВИДЕО) Полнета листеста погача од домашни кори која освојува на прв залак!

Фини и крцкави корички, полнети со фил од праз и сирење… Ако сте сакале да направите домашна пита а не сте мајстор за тегнење кори направете пита со листести кори од стасано тесто.Потребни ви се малку состојки, а питата е создадена да се засака со првиот залак Состојки: Тесто: 15 …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАЈВКУСНА ПОЛНЕТА ВРТЕНА ПИТА: Вечера која од сега постојано ќе ја правите!

Питата изгледа привлечно и има совршен вкус Потребно за тестото: 250 мл топло млеко, 1 лажичка шеќер, 10 гр квасец, 1 јајце, 450-500 гр брашно. За филот: 150 гр сирење, 1 жолчка, 1 лажица павлака, 200 гр шунка исечена на тенки листови. Подготовка: Месете го тестото од наведените состојки, за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Слатко, но без шеќер: Рецепт за десертна пита

Идејата е вкусна пита без шеќер Потребно е: 2 големи јаболка 1/2 кг тенки кори цимет 100 гр суво грозје 2 јајца 1 лажица гриз 200 мл. јогурт 50 мл масло 1/2 прашок за пециво Подготовка: Јаболките излупете ги и изрендајте ги. Додадете цимет и суво грозје и измешајте. Истурете …

Повеќе »

(ФОТО) Пита со ајвар

Едноставна пита која мже да се подготви за појадок… Потребно е: 3 јајца 50 мл масло 1 чаша јогурт 1 чаша од јогурт ајвар1 кесичка прашок з апечиво 250 г брашно Подоготовка: изматете три белки а потоа додајте ги жолчките, маслото, јогуртот, ајварот, брашното со печивото и малку сол. Смесата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кога сте многу гладни: Ефтин и едноставен рецепт

Сите имаме денови кога сме многу гладни, не ни се готви, а ни се јаде нешто убаво…Овој рецепт е токму за такви ситуации… Потребно е: 250 г мелено месо 1 врзоп младо кромитче сол, црн пипер сечкан магдонос 50 мл масло 1/2 кесичка рпашок за печиво 2 јајца 5 лажици …

Повеќе »

(ВИДЕО) Едноставен и брз ручек

Доколку имате искористете го останатото тесто и филувајте со вашите омилени состојки… Ќе добиете сочна, богато со вкусови и мириси брза пита-пица… Не е потребна прецизност, не можете да згрешите… Состојки: универзално тесто (рецептот можете да го најдете на следниот ЛИНК 350 г мелено месо 1 главичка кромид 250 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мини виткани пити со чоколадо, ореви и суви сливи – а може да биде и баклава!

Малите виткани пити се одличен десерт дури и’ кога постите. Потребно е: 500 гр тенки кори за баклава 300 гр суви сливи 100 гр суво грозје 100 гр сецкани ореви 2 реда чоколадо Подготовка: Измијте ги сувите сливи добро, прелијте ги со 200 мл вода и додадете им суво грозје …

Повеќе »

Пита со тиква, ореви и кокос

Состојки: 500 г тенки кори 500 г рендана тиква 150 г мелени ореви кокосово брашно 1 лимон 2 кесички ванилин шеќер 50 г путер шеќер Подготовка: соединете ги тиквата, мелените ореви, ренданата кора и сок од половина лимон и ванилин шеќер. На две кори ставајте по малку истопен путер, испрскајте со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете го сувиот леб на најдобар начин: Пита за десетка!

Не морате да го фрлате лебот што стоел неколку дена, искористете го за овој превкусен оброк… Потребно е: еден помал стоен леб 200 г кисела павлака 100 г кашкавал 2 јајца 150 г шунка, или друга салама 100 мл млеко Подготовка: лебот исечете го на тенки кришки. Тавата обложете ја …

Повеќе »