Tag Archives: мелено месо

(ВИДЕО/Рецепт) ПРЕДЛОГ ЗА РУЧЕК: Полнети гнезда од мелено месо, БОГАТ ОБРОК за целото семејство

Рецептот за полнети гнезда со мелено месо ќе ве воодушеви, ќе имате ручек како во ресторан. Полнетите гнезда од мелено месо, со сочен фил се идеален избор за богат оброк, а гостите особено ги сакаат. Ќе се разграба штом ќе го послужите и сите ќе бидат сити и задоволни. Состојки: …

Повеќе »

(ВИДЕО) СОЧНА ПИТА ОД МЕЛЕНО МЕСО БЕЗ КОРИ: Секој што ќе ја проба ќе ве праша за овој РЕЦЕПТ!

Мора да ја пробате! Одлична идеја за ручек или вечера. Питата без кора е полна со сочен фил од месо и сирење што се растегнува. Подготовката не е комплицирана, а јадењето е толку вкусно што секој што ќе го проба ќе побара рецепт. Состојки: 450 гр мелено месо 1 лажица …

Повеќе »

Професионалните готвачи откриле тајна: Зошто во МЕЛЕНОТО МЕСО треба да се додава СОДА БИКАРБОНА!

Сода бикарбоната има многу широка примена во домаќинството. Иако подготовката на јадења од мелено месо изгледа едноставна, потребно е да се подготви на вистински начин, за да изгледа убаво, како и да има најдобар вкус. За успешна подготовка на мелено месо, професионалните готвачи користат сода бикарбона. Ако додадете сода бикарбона …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кога сте многу гладни: Ефтин и едноставен рецепт

Сите имаме денови кога сме многу гладни, не ни се готви, а ни се јаде нешто убаво…Овој рецепт е токму за такви ситуации… Потребно е: 250 г мелено месо 1 врзоп младо кромитче сол, црн пипер сечкан магдонос 50 мл масло 1/2 кесичка рпашок за печиво 2 јајца 5 лажици …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пита со месо од готови кори: Едноставна но оригинална и сочна!

Доколку сте посакале вистинска пита со месо испробајте го овој рецепт… Потребно е: 500 г тенки кори 200 г мелено месо 200 г сечкана шунка 3 јајца 200 г кисела павлака 100 мл млеко 1 главичка кромид масло, малку црвен пипер сол, врн пипер 2 чена лук многу малку прашок …

Повеќе »

(ВИДЕО) Врвен ручек: Ризото со мелено месо

Вкусно и заситно јадење Потребно е: 250 гр мелено месо 1 главичка кромид 2 моркови 1 чаша ориз (100 ml чаша) 1/2 тиквичка 2 јајца 200 гр кисела павлака бибер, сув зачин малку лук во гранули масло Плус: рендан кашкавал Подготовка: Пропржете го исецканиот кромид на масло, додадете го морковот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мусака со тестенини: Брз ручек кога „не ви е до готвење“!

Денеска едноставно не е ден за готвење. Времето е идеално за проештки, па поради тоа ви донесуваме еден прекрасен рецепт за вкусна мусака која бргу се подготвува… Потребно е: 200 г тестенини, 200 – 300 г. мелено месо, 1 главичка кромид, 2 чена лук, масло, зачини по вкус, 2 јајца, …

Повеќе »

(Видео + Рецепт) Сармички од модри патлиџани: Вкус кој не се заборава

Модриот патлиџан изобилува со специфични ароми и вкусови, па на сармата ќе и дадат сосема необичен шмек… Состојки: 2 модри патлиџани, 300 г мелено месо, 200 г кашкавал, 1 филџан (од кафе) ориз, 2 главички (средно големи) кромид, 1 јајце, пире од домати, сол, црн пипер, мајчина душица, малку шеќер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мусака со тестини: Брз ручек кога „не ви е до готвење“!

Денеска едноставно не е ден за готвење. Времето е идеално за проештки, па поради тоа ви донесуваме еден прекрасен рецепт за вкусна мусака која бргу се подготвува… Потребно е: 200 г тестенини, 200 – 300 г. мелено месо, 1 главичка кромид, 2 чена лук, масло, зачини по вкус, 2 јајца, …

Повеќе »