Tag Archives: америка

(ВИДЕО) ЗЕМЈАТА ГО ПРОГОЛТАЛА – ОВА ЌЕ ГИ ИЗБЕЗУМИ ДУРИ И НАЈХРАБРИТЕ: На влегувањето во оваа пештера се решваат не само најхрабрите туку и највитките!

Но, колку и да е тешко да се гледа, едноставно не можете да престанете… Пештерата Deep Cave во округот Едвардс, Тексас има повеќе влезови, но авантуристи обично го избираат оној од кој дури и најстабилните ќе ги фатат вознемиреност. А оние кои страдаат од клаустрофобија, и самиот поглед може да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Бајден паднал: Американскиот претседател се тркалал по скалите – паднал неколку пати!

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот паднал од скалите на претседателскиот авион „Ер форс еден“, непосредно пред полетувањето за Атланта, каде што требало да се сретне со водачите на азиската заедница по пукањето во салоните за масажа во вторникот. Бајден (78) брзо се опорави откако паднал на колена и продолжи …

Повеќе »

ПОДАТОЦИ НА СЗО: Во изминатите 24. часа се заразиле повеќе од 406. илјади лица – Само во Бразил повеќе од 90.000 новозаразени

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека во последните 24. часа, во светот се потврдени повеќе од 406 илјади новоинфицирани со корона, вкупно 121.838,366 милиони од почетокот на пандемијата. Повеќе од 7.400 луѓе ширум светот починале, а вкупниот број жртви на ковид-19 од почетокот на пандемијата надминал 2,66 милиони. Во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Над САД прелетел метеор -куќите се треселе

Во недела навечер, над Вермонт некои делови на Канада била забележана огнена топка како лета со брзина од околу 67 000 км/ч. Агенцијата NASA Meteor Watch на Фејсбук напишала дека околу 17 часот и 38 минути по локално време, околу стотина луѓе виделе метеор, односно огнена топка тешка околу 10 …

Повеќе »

(ФОТО) НЕ ГИ НАПЛАТУВА УСЛУГИТЕ – „Сперминатор“ има 78. деца а од него моментално 13. жени чекаат бебе

Професорот од Њујорк Ари Нагел (44) им помага на жените да останат бремени на „старомоден“ со сексуални односи со нив, но сега е малку повнимателен. Тој вели дека единствената плата за неговите услуги се бакнежите и прегратките што ги добива На Ари му се јавуваат се’ повеќе жени на кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вакцината – „Џонсон, Џонсон“ – нов играч кој диктира нови правила

За разлика од вакцините против корона, кои досега беа во масовна употреба и за кои е потребно давање на две дози, со цел заштитата да биде целосна, компанијата „Џонсон“ и „Џонсон“ ја лансираа првата вакцина што се прима само во една доза. Од вчера е во масовна дистрибуција во Америка. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака се „јаде“ снег сервиран на автопат

Се’ е во тимската работа… Голем дел од Америка оваа недела остана парализиран од силни врнежи и студ. Особено било тешко во Тексас каде што зимската служба се борела да ги задржи главните патишта проодни. Видео од Кентаки јасно покажува како се чисти автопатот таму. Вкупно седум „плугови“ беа потребни …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е НАЈОСАМЕНОТО место на светот: Најблиското копно е далеку 40. километри, а сега е оковано со снег и лед!

Наречено е „најосамено место на светот“ поради оддалеченоста од копното, а најблиското земјиште до карпата Станард е оддалечено 40 км. Изолираниот светилник на езерото Супериор изгледа дека е можеби една од најстудените локации во светот, а го нарекуваат најосамено место во светот. Американската крајбрежна стража минатата недела отпатувала до светилникот …

Повеќе »

(ФОТО) Силвестер Сталоне го купил најбараниот автомобил во Америка

СЛАВНИОТ акционен актер има нов нетален миленик. Исто како неговиот добар пријател Арнолд Шварценегер, Силвестер Сталоне обожава моќни автомобили, а луксузот не му е непознат. И додека Арни, како гувернер, „се освести“ и тргна по малку позелена патека, Слај продолжил да удира по стариот пат. Сега изборот паднал на Corvette …

Повеќе »