Tag Archives: америка

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со Ковид-19 и бил принуден да одложи два проштални концерти во Далас. Џон „има само благи симптоми“ и со нетрпение очекува наскоро да се врати на сцената и да ја продолжи својата проштална турнеја „Farewell Yellow …

Повеќе »

(ФОТО) КОЈ ВЕЛИ ДЕКА Е ЛАДНО ВО ЗИМА? Битолскиот „Ајсмен“ на минус 17. си кулира во снегот

Битолчанецот Роберт Талевски Чомбе кој моментално живее и престојува во Њу Џерси, на минус 17. степени си ужива полугол на снегот и студената зима во Америка. Како што самиот кажува тој ова секојдневно го прави неколку години за подобра циркулација, намален стрес, мирен сон и подобро здравје, а со првото …

Повеќе »

(ВИДЕО) Расплаканата мајка ја покажала реалната слика за породилното отсуство во САД: „Ова е Америка!“

РЕБЕКА ШУМАРД се вратила на работа 12. дена по породувањето. 26-годишната медицинска помошничка била фрустрирана, исплашена и имала чувство на вина што работела наместо да биде со своето бебе на одделот за неонатална интензивна нега. Имено, таа родила бебе во 27-та недела од бременоста. „Треба да се вратите на работа …

Повеќе »

(ФОТО) Босанец станал херој во Америка: Спасил мајка и две деца од превртен автомобил

Бројни американски медиуми пишуваа за храбриот чин на еден Босанец кој спасил мајка и две деца од превртен автомобил. Детали за настанот сподели здравствената организација „Juniper Homecare“ во која Нихад Ибрахимовиќ работи како менаџер веќе 17. години. „Нашиот сопствен херој! Рано утрово, додека бил на рутата за испорака на улицата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Сцена од бајките: На терасата на ова семејство редовно доаѓаат елени!

ЕДНО семејство во Колорадо, САД, ужива да живее со елени. Тие објавуваат слики и фотографии од елени на Инстаграм и редовно воодушевуваат многумина. View this post on Instagram A post shared by Emily Grace (@emilygracecarroll) Елените веќе се навикнати на нивното присуство, па често ѕиркаат низ прозорците, но и низ …

Повеќе »

ОМИКРОН СЕ’ ПОВЕЌЕ ГИ НАПАЃА ДЕЦАТА: Педијатрите предупредуваат – Болниците се полни, пред нас е пеколен јануари

Високо преносливата варијанта на омикрон заразил повеќе деца низ Соединетите држави од кога било досега, а детските болници се подготвуваат за уште полоша ситуација. Според медиумите, овој месец е забележано петкратно зголемување на бројот на прием на деца во Њујорк. Бројот на луѓе примени во градот Вашингтон е речиси двојно …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Неговото место е на рап-сцената, но овојпат во Америка: Македонскиот рапер Вукац се враќа по пауза од 10 години!

Оние кои ја следеа македонската рап-сцена пред десетина години и тоа како се сеќаваат на артистот Александар Петров или пак можеби само Vukac MC – како што повеќето го познаваат. Неговото последно издание беше во 2011 година, со темата „Ова е мојот живот“, каде што раскажува колку му е тежок …

Повеќе »

(ВИДЕО) Навивачката била целосно збунета, а потоа следела убава сцена

НБА лигата им понуди на љубителите на кошарката (и не само нив) необична сцена. Натпреварот меѓу Јута Џез и Шарлот Хорнетс на почетокот изгледаше сосема обичен. Дури и кога за време на еден од тајмаутите, група танчерки излегле на паркетот. Но, тогаш се случило нешто необично: Една од танчерките била …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тренерот ветил шоу доколку ја освои титулата. Еве што направил кога го освоил трофејот!

„ЊУЈОРК СИТИ ФК“ синоќа ја освои својата прва МЛС титула во својата историја. Њујорк го победи фаворизираниот Портланд Тимберс на гости со подобро изведување пенали (4-2) по ремито 1-1 по 120 минути. Гостите поведоа во 41. минута со голот на Кастеланос, а Портланд го доби продолжението длабоко во судиското обештетување …

Повеќе »