(ФОТО) Откако 60. години бил под вода во Америка испливал град!

Градот во Америка „испловил“ по долга суша откако беше под вода 64. години.
Градот Рокпорт беше дел од сојузната држава Јута, основан во 1860. година.
Бил напуштен во 1957. година, кога владата одлучила оваа територија да ја претвори во вештачкото езеро Рокпорт.
На оваа територија живееле околу 200 луѓе, чии домови биле намерно поплавени со цел да се создаде нова водена површина.


Сега, 64 години подоцна, поради екстремната суша, површината на градот повторно излезе на површина.
Девон Деви го тестирал дронот и го искористил за да направи воздушни фотографии од остатоците од градот Рокпорт, покажувајќи стари патишта и делови од куќи.

Фото: Принтскрин/Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ги краси харизма и шарм: На мажите родени во овие знаци е тешко да им се одолее

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …