Tag Archives: америка

#Останидома – Потресна исповед на медицинска сестра: „Вечерва ќе си ги бакнам децата и којзнае кога пак…“

Инфекцијата COVID-19 се шири ширум светот. Стотици илјади заразени, илјадници мртви… на првата линија на одбраната на сите нас Тие и Тие, здравствените работници, вистински суперхерои и суперхероини во бело и сино. Помогнете им да останат дома. Ако сметате дека тоа не е потребно, прочитајте ја емотивната порака од медицинска …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) #Седидома – ЕФИКАСНО – САД ВОВЕДУВА МЕРКИ НЕВИДЕНИ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА: Тотална тримесена блокада, а еве што ги чека Американците!

САД воведуваат блокада што ќе ги погоди големите сегменти на американската јавност за да се обидат да го потиснат ширењето на коронавирусот и ќе трае од 10. до 12. недели, или до почетокот на јуни. Американците се прилагодуваат на најголемата промена во секојдневниот живот од Втората светска војна со затворање …

Повеќе »

#Седи дома – Короната „убила“ четири члена на едно семејство: Мајката починала не знаејќи дека и децата и умреле

Во Њу Џерси, САД, како последици од коронавирусот починале четири члена на исто семејство… Уште тројца нивни родни се во болница. 73. годишната Грејс Фуско и шест нејзини возрасни деца се разболеле после голем семеен собир. Починале четири члена на семејството – споменатата Грејс и нејзините деца Рита Фуско Џонсон, …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОРОНАВИРУС -Маж кој, после карантин, се вратил во САД за време на тв интервјуто не престанувал да кашла!

КОРОНАВИРУС состојба за 28.02.2020 во 23.15 часот: Број на заразени: 85.217 Број на починати: 2.924 Број на излекувани: 39.548 Американецот после престојот во Кина бил ставен во карантин а за време на телевизиското интервју не престанувал да кашла. Fox News just interviewed a Pennsylvania man who went through the coronavirus …

Повеќе »

(ВИДЕО) Легендарниот музичар ја откажал турнејата – се лекува од Паркинсонова болест!

Британскиот пејач Ози Озборн, бившиот фронтмен на хеви метал бендот „Black Sabbath“ ја откажал цела северноамериканска турнеја за да оди на лекување од Паркинсоновата болест во Швајцарија. Турнејата No More Tours 2 по Северна Америка била предвидена како продолжување на концертите одржани минатата година. Иконата на метал музиката наместо тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Родителите го тепале синот (5) до смрт: Страдал уште од раѓање!

Првите два месеци во притвор, мајката одбивала да признае за злосторството и тврдела дека попрво ќе се самоубие отколку да му наштети на семејството, обвинувајќи го неговиот татко. Момче (5) од Илиноис,кое било претепано до смрт и закопано во плиток гроб од неговите родители, четири месеци пред смртта на лекарите …

Повеќе »

Американски фолк пејач починал на сцена среде песна

Дејвид Олни, американски фолк пејач, починал на сцената за време на настапот на 71. фестивал во Флорида. Пејачот само се извинил на средина на песната, ги затворил очите и се смирил, изјавија за Би-Би-си двајца музичари кои биле покрај него на сцената. Пејачот имал срцев удар додека настапувал во Санта …

Повеќе »

(ВИДЕО) Маж се снимал како се смрзнува на – 26 степени: Погледнете како изгледал после два часа!

27. годишниот Џејк Фишер од американската сојузна држава Минесота се разбуди рано наутро и реши да излезе надвор, иако било многу студено. Тој започнал со снимање за да на другите им покаже колку му се менува лицето (и брадата) или замрзнува на 26. степени под нулата. Тоа траело 2. часа, …

Повеќе »

(ФОТО) Grand Prismatic Spring – Шарен термален извор кој убавината им ја должи на бактерии

Grand Prismatic Spring е еден од најголемите термални извори во светот, поточно трет по ред и најголемо во САД. Сместено е во Националниот парк Yellowstone, Вајоминг, САД. Достигнува максимална длабочина од околу 50 метри, и се здобил со светска слава за прекрасниот опсег на бои што го опкружуваат. Различните бои …

Повеќе »