(ФОТО) Нови симптоми на коронавирусот: Погледнете ги своите прсти на нозете

Секојдневно учиме се’ повеќе и повеќе за коронавирусот, па така лекарите забележуваат нови симптоми кои укажуваат на тоа дека сте заболеле од ковид – еден од знаците на болеста се промените на прстите.
Главните симптоми на ковид 19 се отежнато дишење, треска и кашлица. Тогаш научивме дека губењето на мирис и вкус се симптоми, како и некои промени на кожата, а сега се појави уште еден важен симптом.
Ова се промени во прстите на прстите, кои лекарите ги нарекле „колчни прсти“, а најчесто се работи за црвени или црвено-виолетови отоци кои се чувствителни, чешаат и/или создаваат чувство на „печење“.
Покрај прстите, овие промени може да се појават и на петиците и прстите, пренесува IG60.com


Џоана Харп е американски дерматолог од Универзитетот Корнел, специјализирана за кожни нарушувања поврзани со внатрешни заболувања. Таа открила дека повеќето пациенти кај кои е забележана оваа промена биле асимптоматски или имале благи симптоми. Таквите пациенти обично успеваат да се опорават дома.
Умберто Чои, лекар на клиника во Кливленд, рекол дека не е чудно некој што има вирусна инфекција да добие осип или флеки по телото.
„Тоа може да се случи со други вирусни респираторни инфекции како сипаници. Оваа состојба може да предизвика мали блокади или микро-тромбови во крвните садови што се наоѓаат на прстите“, објаснил лекарот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …