Еве ги сите предвидувања направени од Нострадамус за 2022 година – застрашувачки се!

Мишел де Ностредам, познат како „Нострадамус“, бил француски астролог, лекар и познат гледач, кој е најпознат по неговата книга „Пророштва“ која е збирка од 942. поетски катрени кои наводно ги предвидуваат идните настани.
Така, додека одиме кон следната година, прашањето е – какви се предвидувањата на Нострадамус во 2022 година?
Мишел де Ностредам, познат како „Нострадамус“, бил француски астролог, лекар и познат гледач, кој е најпознат по неговата книга „Пророштва“ која е збирка од 942 поетски катрени кои наводно ги предвидуваат идните настани. Првото издание на оваа книга е објавено во 1555. година.

This image has an empty alt attribute; its file name is nostradamus-za-2022.jpg


Сепак, предвидувањата на Нострадамус беа доста точни во сите овие години и повеќето од нив беа прилично негативни. Тој дури и претскажа некои од најголемите настани во светската историја, вклучувајќи војни, судири, убиства од инвазија и битки.

Гледачот го предвиде подемот на Адолф Хитлер, Големиот пожар во Лондон, атентатот на поранешниот американски претседател Џон Ф. Кенеди и терористичките напади од 11. септември, да спомнеме неколку.
Сепак, предвидувањата не се завршени и се вели дека ќе стигнат до 3797 година. Иако е крајно страшно да се знаат тие предвидувања, не може да се негира дека знаењето за ова е нешто за што сите се грижиме. Така, додека одиме кон следната година, прашањето е – какви се предвидувањата на Нострадамус за 2022. година?


1. Метеорски удар и дожд од астероиди

This image has an empty alt attribute; its file name is meteor-od-nasa.jpg
Метеорскиот удар е нешто што сите го слушаме и пред 2021 година, а во 2022 година тоа всушност може да предизвика многу штета. Тој пишувал за долга трага од искри на небото од оган. Ова не само што би значело дека астероидот може да удри во земјата, туку исто така ќе предизвика потреси во океанот предизвикувајќи цунами што ќе доведе до земјотреси.


2. Инфлација
Инфлацијата ќе излезе од контрола и вредноста на американскиот долар ќе пропадне. Не само тоа, златото, среброто и биткоинот ќе се сметаат како средства и луѓето ќе инвестираат во истите.

This image has an empty alt attribute; its file name is horoskop-ne-umeat-so-pari.jpg

3. Ќе не преземе вештачката интелигенција
Сигурно сме гледале многу филмови кои тврдат дека компјутерите и роботите ќе ги преземат луѓето и ќе владеат со светот. Истото го предвидел и Нострадамус. Тој предвидел дека до 2022. година вештачката интелигенција може да владее со компјутерот со човечки интерфејс.

4. Ќе се зголеми гладот ​​во светот

This image has an empty alt attribute; its file name is glad-vo-svetot.jpg
Според неговите предвидувања, гладот ​​во светот би можел да се зголеми поради вооружени конфликти. Ова ќе доведе до поголеми движења на населението. Тој исто така додал дека седум пати повеќе луѓе ќе се мијат на плажите.

5. Ќе експлодира нуклеарна бомба

This image has an empty alt attribute; its file name is atomska-bomba.jpg
Според Нострадамус, нуклеарна бомба ќе експлодира во 2022. година што ќе доведе до климатски промени и промени во положбата на земјата. Ова ќе доведе и до поплави и земјотреси.

Иако можеби не сме премногу сигурни за овие предвидувања, тие сигурно се застрашувачки.

Извор: www.indiatimes.com

Фото: Wikipedia/Nasa

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Откриена е годишната заработувачка на принцот Вилијам по преземањето на новата титула

Принцот Вилијам добил неверојатни 23,6 милиони фунти приход од неговиот имот во Војводството Корнвол во …