домашни звезди

Членовите на КУД „Браќа Минкови“ од Куклиш го заиграа ,,Пајдушкото“ на преминот „Комо Чиасо“ на италијанско-швјацарската граница

Членовите на КУД „Браќа Минкови“ од Куклиш го заиграа ,,Пајдушкото“ на преминот „Комо Чиасо“ на италијанско-швјацарската граница и го привлекоа вниманието на патниците со играта и музиката, пренесува порталот Дрнка.мк. Играорците од КУД „Браќа Минкови“ од Куклиш во сабота ќе бидат гости на КУД „Св. Наум Охридски“ од Трининген во …

Повеќе »

Наташа Миха на музичката сцена со нова песна и видео насловена „Инферно“

После година дена од објавувањето на нејзиниот албум „10 Љубови“, Наташа Миха се врати на музичката сцена со нова песна. „Инферно“ е насловот на новото дело на Наташа, песна во која што доминира нејзиниот препознатлив стил и вокален наратив. „Инферно“ е објавена на 27.02 заедно со видео запис. Инспирацијата за …

Повеќе »

Среќен роденден Васил Зафирчев !!!

Васил Зафирчев е роден во Велес на 28 февруари 1980 година. Тој е познат македонски театарски и филмски актер, музичар и водител. Васил Зафирчев дипломирал во 2002 година на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Веднаш потоа, Зафирчев настапувал во повеќе театри во Македонија, како Македонскиот народен театар, Драмскиот Театар, …

Повеќе »

Денес роденден прославува нашиот истакнат актер Владо Јовановски

Владо Јовановски е роден на 27 февруари 1967 година во Пробиштип. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на Факултетот за драмски уметности,Скопје, на oтсекот за драмски актери во класата на проф. Љубиша Георгиевски во 1991 година. Член на Драмата при Македонскиот …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на Ѓорѓи Колозов – еден од најпознатите македонски актери, кој прерано не напушти а денес ќе го прославеше својот 76ти роденден

Ѓорѓи Колозов е роден на 26 февруари 1948 година во Богданци. Тој беше македонски актер, еден од најпознатите глумци во Македонија, најзапаметен е по неговите извонредни толкувања на разни типски ликови од народно творештво како цар, кадија, чорбаџија, селанец, па дури и како Господ. Уживал популарност и во македонската дијаспора, …

Повеќе »

Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски: Јас секогаш верував дека она што имам да го кажам има вистинска вредност, само е прашање на време и на труд за тоа да биде потврдено

Нема доволно зборови за да се опише големината на нашиот Милчо Манчевски. Всушност за него едноставно можеме да оставиме неговите дела да зборуваат. „Пред Дождот“ е вброен од „Њујорк тајмс“ во 1000 најдобри филмови на сите времиња, преку 30 други награди, познат и признат од најголемите имиња во светската филмска …

Повеќе »

На само еден ден пред 74. роденден – Горан Бреговиќ, најголемата рок легенда на балканските простори, ќе одржи концерт во Скопје

Во годината кога се одбележуваат јубилејни 50 години од основањето на легендарните Бијело дугме и на само еден ден пред 74. роденден – Горан Бреговиќ, најголемата рок легенда на балканските простори, ќе одржи концерт во Скопје. Славеничкиот концерт е закажан на 23 март во спортскиот центар „Јане Сандански”. Бреговиќ во …

Повеќе »

Фестивал на современа македонска поп музика – ПОП КУЛТУРА, наскоро и винил издание

Оваа сабота, на 17 февруари, во 20:30 часот во едукативниот културен центар „Лабораториум“ ќе се одржи фестивал на современа македонска поп музика „ПОП КУЛТУРА“. На ПОП КУЛТУРА со концерти во живо ќе се престават „Young Dadi“, „Zee“, „Matej Foltz“ и „Vanski“, а атмосферата ќе ја загрее со диџеј сет „Dimchuga“. …

Повеќе »

Еден од најпочитуваните PEARL JAM трибјут бендови во регионот доаѓа во Скопје

На 29.03.2024г. во клубот Станица 26 ќе имате можност да гледате еден од најпочитуваните PEARL JAM трибјут бендови во регионот. Бендот Epidemic е создаден во 2017 година во Нови Сад како музички проект фокусиран на гранџ музиката, со посебен акцент на наследството на бендот Pearl Jam. Бендот го сочинуваат талентирани …

Повеќе »