домашни звезди

Сеќавање: на денешен ден пред 5 години почина Димитар Чемков-Циме, доајенот на македонското музичко новинарство и член на култните „Бисери“ и „Бис Без“

Димитар Чемков – Циме е роден на 2 февруари 1942 година во Скопје. Тој беше македонски рок-музичар, композитор и доајен на македонското музичко новинарство. Бил член на двете најпопуларни рок групи во 60-те, „Бисери“ и „Бис Без“. Цели 37 години како музички новинар и уредник бил дел од музичката редакција …

Повеќе »

Ѓоко Таневски: „Пострашно нешто од жена што сама пие во кафана нема”

Во новата емисија на „Нешто конкретно” ни гостуваа девојките од групата „Фрајле”, а друштво им правеше нашиот Ѓоко Таневски. Темата на разговор беше за успесите во животот, односно што треба да се сторите за да ви тргне во животот? Нашите гости очигледно добро ја знаат вистинската формула судејќи според нивните …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден беше роден еден од најдобрите македонски актери Благоја Спиркоски-Џумерко

Благоја Спиркоски-Џумерко е роден во Прилеп на 6 февруари 1946 година. Тој беше познат македонски театарски и филмски глумец. Џумерко бил член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година сè до неговото пензионирање. Остварил голем број на улоги, меѓу кои најзапаметен ќе остане по улогата на Итар Пејо во …

Повеќе »

Хитовите на Френк Синатра во изведба на Џон Илија Апелгрен и Национален џез оркестар

14 февруари е датум кој се поврзува со убави нешта, денот на љубовта, денот на виното, а годинава овој датум ќе го одбележи и еден посебен настан, концертот на Националниот џез оркестар со според многумина, еден од најдобрите џез вокали на овие простори, но и пошироко, Џон Илија Апелгрен. Концертот …

Повеќе »

Материјални нешта, наместо искрено извини – Новата песна на Александра Јанева предизвика реакции во јавноста

Изминатата недела, македонската поп-пејачка Александра Јанева го промовираше своето ново музичко дело „Дождови” кое е уште едно во низата одлични песни кои Јанева ги создава за својата публика. Првите реакции за „Дождови” се одлични и композицијата наиде на навистина позитивни коментари од страна на публиката. „Ни букет од рози не …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат актер Предраг Павловски

Предраг Павловски е роден на 4 февруари 1968 година во Куманово. Тој е познат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Дипломира актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1991 година). Во 1993 година се вработува во Народно позориште – Суботица. Од 1994 до 2017 година работи во Театар …

Повеќе »

Денес роденден прославува нашата пејачка Тијана Дапчевиќ

Тијана Тодевска-Дапчевиќ е родена на 3 февруари 1976 година во Скопје. Таа е позната македонска поп-пејачка и професор по виолончело. Во 1999 година, Тијана дипломирала на Факултетот за музички уметности во Скопје. Таа е омажена за Милан Дапчевиќ со кого го има синот Вук. Нејзина сестра е пејачката Тамара Тодевска. …

Повеќе »

Александра Јанева ранета во нејзиниот нов видео запис за песната „Дождови”

Александра Јанева има нов музички проект. Вчеравечер на јавноста и ја претстави својата нова песна која го носи насловот „Дождови”, нумера која денови наназад ја најавуваше на своите социјални мрежи. Песна со моќен текст кој ја воодушеви публиката на прво слушање. „Голем предизвик е да траеш на македонската музичка сцена …

Повеќе »

„Сите светла“ е најновиот музички проект на Лара Иванова во дует со Јосиф Ристовски

Лара Иванова и Јосиф Ристовски го објавија нивниот прв дует „Сите светла“. Станува збор за трендовски хит, затоа што за само неколку дена има илјадници прегледи и лава позитивни коментари и реакции од македонската публика, но и од регионот. Автори на текстот и на музиката се Лара и Јосиф, за …

Повеќе »