(ВИДЕО+ФОТО) Со години се борел со депресија па самиот си пресудил на 29. години! Ни остави големи хитови!

Имаше слава и пари, но никогаш не беше вистински среќен.
Диџејот Авичи, со вистинско име Тим Берлинг, стана познат на светот по хитот „Levels“. По првата песна, хитовите продолжија да траат и тој заработи многу пари преку ноќ. Имаше се што сакаше, а животот му изгледаше совршен. Сепак, длабоко во себе, тој со години се бореше со депресија, па затоа и стави крај на својот живот. Тој бил пронајден мртов за време на неговиот престој во Оман.


Роден е во Стокхолм во 1989. година, каде израсна со, како што еднаш рече, шведската народна музика, но и модерна музика. За време на неговата кратка кариера, тој соработуваше со некои од најголемите музички имиња и настапи на најголемите музички фестивали.
Според Форбс, тој заработил 19. милиони долари само во 2015. година, но парите не биле неговата цел. „Кога започнав да заработувам пари, видов дека навистина не ми требаат. Кога парите ви се толку достапни, вие навистина не ги сакате, па донирањето е најчувствителната и најправилната работа што треба да ја направи секоја личност“.


Борба со здравјето
Големи здравствени проблеми за него започнале во 2012 година, кога поминал 11 дена во болница поради акутно воспаление на панкреасот. Болеста што го држела легнат во кревет се јавува поради честа прекумерна потрошувачка на алкохолни пијалоци.
„За мене, пиењето алкохол стана рутина. Но, невозможно е да одите на турнеја и да се опивате, бидејќи тоа ќе ве дотепа. Особено кога настапувате 320 дена во годината “, рекол тој по хоспитализацијата.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

“Џез лектира” на Националниот џез оркестар гостува во Велес

По концертот во Скопје, Националниот џез оркестар со програмата под наслов “Џез лектира” гостува во …