Tag Archives: депресија

(ФОТО) Ја спречува депресијата а не чини ништо

Гледањето птици го подобрува менталното здравје, според една неодамнешна студија. Оваа активност добро влијае и на расположението на луѓето со клинички докажана депресија. Најновото откритие ја комплетира теоријата за тоа како приближувањето до природата, истражувањето на руралните области, но и секоја интеракција со животните може да ја спречи депресијата кај …

Повеќе »

Ново истражување за тоа како кучето влијае на луѓето: Го активира овој дел од мозокот

Едно ново истражување спроведено во Швајцарија потврдува дека кучињата имаат добар ефект врз нашиот мозок Истражувачите ангажирале 19 здрави возрасни лица за да ја измерат нивната мозочна активност за време на неколку сесии, во присуство и отсуство на кучиња. Резултатите може да ја подобрат ефикасноста на терапии со помош на …

Повеќе »

Кога е идеално време за нова врска по раскинувањето? Ова е знак дека сте го преболеле вашиот поранешен партнер

Без разлика дали сте раскинале со некого или некој со вас, чувствата се слични Раскинувањето на емотивната врска може да биде трауматично искуство, а тоа е особено точно ако вашата врска била долгорочна и навистина сте ја сакале таа личност. – Искуството на социјално отфрлање или општо социјална загуба може …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА – 8. неверојатни придобивки што ги има МОРСКАТА СОЛ за човечкото тело

Дали мислевте дека морската сол е опасна за нашето тело? Научниците открија дека морската сол не само што е „компатибилна“ со човечкото тело, туку е дури и многу корисна за него. Ви пренесуваме 8. неверојатни придобивки од користењето на морската сол за организмот. 1. Го зајакнува имунолошкиот систем Минералите кои …

Повеќе »

(ФОТО) Ѕвездата на „Ривердејл“ осудена на доживотен затвор

Актерот Рајан Грентам е осуден на доживотен затвор за убиство на својата мајка во 2020. година. Ѕвездата од „Ривердејл“ беше осудена во вторникот во Врховниот суд на Британска Колумбија во Ванкувер и нема да има право на условно ослободување до 14. години од сега, според CBC. Казната на Грантам се …

Повеќе »

Анксиозност и депресија: Пред да посетите психијатар, проверете дали имате недостаток на овој минерал

Магнезиумот директно влијае на лачењето на хормонот на среќата – серотонин. Магнезиумот е еден од есенцијалните минерали неопходни за функционалноста на мускулите, за нервниот систем, а има и огромно влијание врз нивото на концентрација и квалитетот на сонот. Ефикасно против несоница и го подобрува сонот. Магнезиумот помага и за побрзо …

Повеќе »

Салото на стомакот е причина за 5. сериозни болести: Доколку ги забележите овие симптоми, веднаш на диета

Абдоминалната маст, позната и како висцерална маст, е опасна „активна“ маст која се складира околу виталните органи како што се црниот дроб и цревата. Ако не се контролира, вишокот маснотии на стомакот може да доведе до сериозни здравствени проблеми. Мастите не се само складиште за складирање на енергија, тоа е …

Повеќе »

Начини како да го намалите стресот и да се одморите

За да може вашиот внатрешен часовник да работи правилно, потребно му е влијанието на дневната светлина Можеби природата не може да ви понуди нови серии и клима уред, но може да направи многу за вашето здравје. Денес сите се бориме против стресот на различни начини, но според студиите, престојот во …

Повеќе »

Маслото од кантарион е идеално за превенција од ШЕСТ здравствени проблеми

За секоја болест постои одредена билка, а маслото од кантарион е идеално за превенција од дури шест болести Маслото од кантарион потекнува од растение кое во народот сè уште е познато како трева на Богородица, а се вели дека не постои болест, физичка и психичка, која ова масло не може …

Повеќе »