Tag Archives: депресија

8 ФАЗИ НИЗ КОИ МИНУВААТ САМО ДЕПРЕСИВНИ ЛИЦА: Многу е важно навреме да ги препознаете

Врската помеѓу заморот и депресијата е сложена, но доколку се препознаете во следните фази, ви препорачуваме да се консултирате со лекар или психолог. Веројатно сите сме поминале низ тешки фази во животот, но како навреме да ги забележиме и разликуваме првите знаци на депресија. Заморот предизвикан од депресија не е …

Повеќе »

СЕ БОРЕЛ СО ДЕПРЕСИЈА: Млад 19-годишен гејмер се самоубил

Според странските медиуми, се работи за самоубиство извршено откако во вторникот вечерта на социјалните мрежи напишал „Добра ноќ“. Младата ѕвезда на е-спортот, Карел „Твистен“ Ашенбренер бил пронајден мртов неколку месеци откако открил дека се борел со депресија и дека бил во психијатриска болница. Професионалниот гејмер отворено зборувал за својата депресија, …

Повеќе »

Многу луѓе секој ден јадат семки од тиква: Еве што значи тоа за здравјето!

Отсекогаш се знае дека здравјето на уста влегува, но во тоа многумина се увериле кога почнале да јадат семки од тиква. Тиква се смета за едно од најстарите растенија што луѓето почнале да го јадат. Што не е изненадувачки со оглед на тоа што има привлечна овошна боја на плодот. …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Мислев дека сум во депресија, но едноставно живеев во погрешна земја“: Шпанка го споделила своето искуство откако се преселила во друга земја!

Каде повеќе би сакале да ги воспитувате вашите деца? Ана Гилдерслив, од родната Шпанија, се преселила во Америка со своето семејство, па со своите следбеници на Инстаграм и ТикТок ги споделува разликите во културите, а зборува и за тоа дека родителството е многу различно во овие две земји. Таа во …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ БОРЕЛ СО ДЕПРЕСИЈА И АНКСИОЗНОСТ – НА МОЈАТА СОПРУГА ВО БРЕМЕНОСТА И ДИЈАГНОСТИЦИРАА ТУМОР – Шокантната објава на познатиот пејач сите ги потресла: Еве зошто исчезна од јавноста

Познатиот музичар Ед Ширан во своето обраќање на Инстаграм открил дека на неговата сопруга Шери и бил дијагностициран тумор за време на бременоста со нивното второ дете. Имено, парот во мај 2022 година ја доби ќерката Јупитер, а исто така се родители на Лајра  Антарктика. Пејачот и неговата сопруга не …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИНАРКАТА КРИСТИНА СЕ УБИЛА ПРЕД КАМЕРИ: Луѓето останале шокирани кога дознале која е причината за овој ХОРОР

Кристина Чабак била млада репортерка која се самоубила пред камерите во програма во живо. Тогаш никој не знаел дека Кристина со години се борела со депресија и самоубиствени мисли Единственото снимено самоубиство се случило во 1974 година на Флорида. Кристина Чабак, новинарка која со години се борела со депресивни мисли, …

Повеќе »

(ФОТО) Морничавата судбина на познатата актерка која трагично го загуби животот: И умреле двете сестри и братот, а таа го преживеала и малтретирањето на нејзиниот татко

Ен Хеч, почина на 53-годишна возраст, откако беше исклучена од апарати за одржување во живот… Познатата актерка, која одигра безброј улоги во серии и филмови, пред повеќе од седум дена предизвика две сообраќајни несреќи во кои се здоби со тешки изгореници, но и оштетување на мозокот, поради што до последен …

Повеќе »

Откриена е причината за смртта на пејачката: Наоми Џад се самоубила

Кантри пејачката Наоми Џад, која беше позната како членка на групата The Judds, почина на крајот на минатата недела на 77-годишна возраст, а сега е откриена причината за смртта. Имено, Наоми си го одзела животот само еден ден пред да биде примена во Куќата на славните на кантри музиката. View …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИСКРЕНО – ДИНО МЕРЛИН ЕДВАЈ ГИ ЗАДРЖАЛ СОЛЗИТЕ: „Имав тешка депресија и мислев дека ми дојде крајот“

ПЕЈАЧОТ Дино Мерлин е еден од најпознатите уметници, оној во чии песни многумина наоѓаат лек за проблемите, тагата, душата, но и уживаат во љубовта и убавите моменти. Бидејќи тој е оној кој е таму да и подари се’ на својата публика со песна, виор од емоции, несомнено сите мислат дека …

Повеќе »