Tag Archives: настапи

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоко Ѓорчев доживува втора младост во кариерата: Нови песни и концерти како сега да започнува!

Ако за некој со сигурност може да се каже дека музиката му е живот тогаш тоа е Ѓоко Ѓорчев. И’ денес, но посебно во пандемиското Ковид време, секој ден не радуваше со своите изведби „од дневната соба“… Тоа, на еден начин помина и сега е максимално посветен на тоа што …

Повеќе »

Скопје остана без новогодишна прослава – музичарите сами се организираа!

Градот Скопје оваа година не организира традиционален дочек на Новата година на градскиот Плоштад, но музичарите самоиницијативно одлучија да приредат новогодишна забава за граѓаните. По недостигот на официјални информации од Град Скопје како ќе се прослави новогодишната ноќ, Здружението на естрадни уметници „Естрада“ покрена иницијатива да биде организатор на новогодишната …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Red18“ го издадоа албумот Red18’s Grit – и го одржаа зборот!

Кон крајот на септември имавме интервју со „Red18“ и тие точно ни ги наведоа нивните планови: – Датумите на објавување засега се вака: 08/10 – нов сингл со спот 28/10 – уште еден нов сингл со спот 18/11 – целиот албум Исто така почеток на 2023-та очекувајте EP со музика …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дина Јашари: Со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби и наградата „Милан Младеновиќ”

Дина Јашари (23) е млада и талентирана кантавторка која со нејзините авторски песни го освои Балканот. Ја доби наградата „Милан Младеновиќ” која ја доделува истоимената Фондација од Белград која има за цел да поддржи млади артисти од регионот кои творат на својот мајчин јазик. Јашари од вкупно 250 пријавени песни, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГРАДИ ПРОФЕСИОНАЛИЗАМ СО АМАТЕРСКИ ПОТЕЗИ – На Андреа „и пораснала цената“ па откажува договорени настапи – можеби и фали македонско знаменце за фрлање!

За талентот и тоа што го создаде Андреа Коевска пишувавме скоро две години. Претпоставуваме дека токму тоа беше една од причините МРТ да ја избере да не претставува на „Песна на Евровизија“… И’, не треба да потсетуваме што се се случи таму:– Андреа го фрли македонското знаме (се гледа во …

Повеќе »

(ФОТО) СРЕДБА НА ДВЕ ЛЕГЕНДИ: Прекрасниот Дојран повторно ги спои иако „лошите прилики“ ги разделија!

Одамна знаевме дека Дојран е омиленото место на Ѓоко Ѓорчев но и на Игор Џамбазов… И’, додека Игор умее со месеци да престојува во преубавиот Дојран, Ѓоко наминува најмалку еднаш неделно…А, токму при една таква посета „налетал“ на Игор кој е веќе преселен во нашето најјужно излетничко место… Пред две …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искрено со Петар Грашо: „Бракот е нешто убаво, и нешто кое го правиш со човек што го сакаш и со кој сакаш да останеш!”

„Многу се пишуваше за мене и Хана. Се пишуваше сешто, а некои медиуми не беа фер, но генерално повеќето беа коректни” Хрватскиот пејач и композитор Петар Грашо беше два дена во Скопје. Кога е тука вели дека едвај чека да седне во кафеана. „Ма тоа го нема нигде ко тука. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Емотивно и трогателно: Взаемна почит на два македонски ангели – Тоше и Аки!

Најчесто откако ќе загубиме некого сфаќаме колку ни значеле, колку нивните песни и стиховите што ни ги пееле оставиле голема трага на нас, не одбележале… На концерт во Белград „Парни ваљак“ на Тоше му ја посвети песната „Есента во мене“… Емотивниот Аки со солзи во очите ја најави снимката од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Одблизу со АНДРЕА: „За скоро време ќе слушнете нешто ново од мене, нема да откријам што, но ќе биде на македонски јазик!“

Се појави, скромно, ненаметливо, дури и Александар Масевски кога ни посочи на Андреа само рече – Преслушај! И’, имавме што да слушнеме – комбинација на неверојатен вокал, мелодија, изведба, енергија – едноставно Андреа внесе нови музички параметри во нашата земја…Сето тоа, секако не остана незабележано…Девојката која живее за музика одеше …

Повеќе »