Tag Archives: пиење

Најчести митови за водата и хидратацијата кои морате да ги знаете

НЕКОЈ тврдоглаво се спротивставува на хидратацијата, иако тоа може да реши голем број секојдневни проблеми. Други пијат вода заснована на застарени совети. Еве неколку хидратантни правила и неколку едноставни и најдобри практики за да бидете хидрирани. Колку вода треба да пиете за еден ден? Иако пиењето осум чаши вода на …

Повеќе »

7. причини поради кои е добро да се пие МАСЛИНОВО МАСЛО на ПРАЗЕН СТОМАК

Повеќето од нас користат маслиново масло како додаток на јадењата, сепак, се користи на празен стомак а придобивките се многубројни. Повеќето луѓе користат маслиново масло за готвење и салати, но всушност, ако го пиете, ќе добиете максимална корист од тоа. Познато е по неговите позитивни ефекти врз срцето, но чудата …

Повеќе »

Под стрес сте? Пијте ТОПЛА ВОДА! Еве кои сериозни ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ ги лекува овој напиток!

Колку и да е блуткава, топлата вода е особено здрава за нашето тело! Здрава детоксикација, испирањена синус и намалување на воспалението и општата болка низ целото тело. Ова се само некои од здравствените придобивки на топлата вода, која треба да ја консумираме секој ден, доколку сакаме да имаме силно и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Со години се борел со депресија па самиот си пресудил на 29. години! Ни остави големи хитови!

Имаше слава и пари, но никогаш не беше вистински среќен. Диџејот Авичи, со вистинско име Тим Берлинг, стана познат на светот по хитот „Levels“. По првата песна, хитовите продолжија да траат и тој заработи многу пари преку ноќ. Имаше се што сакаше, а животот му изгледаше совршен. Сепак, длабоко во …

Повеќе »

Шест работи кои никако не би требале да ги правите ако пиете зелен чај

И покрај тоа што многу студии ги потврдија придобивките од пиењето зелен чај безброј пати, постојат одредени работи што треба да ги имате предвид ако сакате да го користите овој „магичен чај“ на најдобар можен начин. За почетници, се препорачува да консумираат две до три чаши зелен чај на ден …

Повеќе »

Кога Тајсон Фјури бара достава: Нарачал храна за 600 фунти = 42.000 денари

Никој не бил расположен за готвење Светскиот шампион во боксот, Тајсон Фјури, деновиве нарачал храна вредна 600 фунти (повеќе од 42.000 денари) за себе и неговото семејство, откриваат британските медиуми. Тој е во изолација со сопругата, петте деца, мајка му и мајката на сопругата, но очигледно никој не бил во …

Повеќе »

Јапонската терапија со чаша вода дневно го освои светот: Влијае на здравјето и лекува!

Ова е познато како јапонска терапија со вода и многу е ефикасна во превенција на различни болести и здравствени состојби како што се: артритис, колит, мигрена, болка во градите, елиминација на лошиот холестерол, висок крвен притисок. Нема сомневање дека водата е еден од најкорисните пијалоци за целокупното здравје. Едноставна навика …

Повеќе »

Не можела да стане од кревет поради огромна болка во зглобовите: Ова е рецептот кој го направи невозможно!

Ова е посебен случај кога народната медицина спаси една постара жена,која страдала од неподнослива болка во зглобовите. Болка, за која немала надеж, дека може да се излекува, болки во зглобовите Лариса Ежкова има 69. години од градот Саратов, Саратовска област. Нејзинатаќерка Татјана случајно нашла рецепт на интернет-форум кој одлучила да …

Повеќе »

Овие 10. нации можат убедливо најмногу да испијат

Испивањето алкохолни појалоци е „дисциплина“ која е повеќе или помалку е присутна во сите нации во светот. Во мноштво различни култури се пијат различни пијалоци. Тоа најчесто го следат обичаи и традиции врзани за одредени ритули на испивање. Но, што и да пијат, луѓето сакаат во тоа и да претеруваат. …

Повеќе »